Шанс на життя
За два роки у рамках проекту «Нове життя – нова якість охорони материнства і дитинства» в Україні відкрито 11 перинатальних центрів, ще чотири планується відкрити до кінця цього року. У таких центрах народилося вже 35 тисяч малюків. Лікарі покладають на нові медичні установи великі надії, адже саме вони можуть знизити рівень смертності новонароджених і материнської смертності та дати шанс на життя дітям, які могли взагалі не народитися. Багато ж українців досі вважають, що перинатальний центр – це зразкова пологова лікарня. Чи так це і в чому відмінність перинатального центру від пологової лікарні?
Нове слово медицини Національний проект «Нове життя – нова якість охорони материнства і дитинства» ініційований Президентом України Віктором Януковичем. Створення перинатальних центрів – частина впровадження в Україні нової галузі медицини. Перинатальна медицина присвячена збереженню здоров’я вагітної жінки, породіллі і новонародженого малюка. Система перинатальної медицини має три рівні: перший – обстеження вагітних з низьким ризиком ускладнень у жіночих консультаціях або лікарями загальної практики, ведення нормальних пологів; другий рівень – надання медичної допомоги вагітним з середнім ризиком ускладнень, ведення передчасних пологів у терміні більше 34 тижнів; третій рівень – медична допомога вагітним групи високого та вкрай високого перинатального ризику, ведення передчасних пологів в терміні менше 34 тижнів, інтенсивна терапія новонароджених, виходжування недоношених дітей. Обласні перинатальні центри – це третій, найскладніший, рівень перинатальної медицини. А крім обласних, в Україні створюються районні перинатальні центри, удосконалюється система акушерства і гінекології.
Позитивні результати У 2012 році в Україні народилося на 18 109 дітей більше, ніж у 2011 році – загалом 520704 малюки. За перше півріччя 2013 року народилося вже 234155 дітей. Лікарям українських перинатальних центрів за час їх існування вже вдалося врятувати дітей, які народилися з вагою 600 і навіть 500 грамів! За два роки майже вдвічі знизився рівень материнської смертності: з 23,5 осіб на 100 тисяч у 2010 році до 12,5 у 2012 році. Знизився і рівень малюкової смертності: якщо у 2009 році він складав 9,4 на 1000 новонароджених, то за перше півріччя 2013 року – 7,8. Звісно, бажано було б, аби при пологах не помирали ані діти, ані жінки. Проте ці цифри – значний прогрес для нашої країни. Ще у 1990-ті роки коефіцієнт материнських втрат складав 39-32 на 100 тисяч новонароджених, а у 1980-ті – 40-50. Є й куди рухатися: в Європі, приміром, показник материнської смертності – 6,3, а рівень малюкової смертності – 4. Аби підняти рівень медицини, Україна домовилася про обмін досвідом між українськими та закордонними медиками. Зокрема, відбуваються спільні семінари і тренінги, українські лікарі проходять медичну практику у кращих лікарнях Європи і Америки. У рамках україно-швейцарського співробітництва у Сімферополі з'явився перший в Україні комп’ютеризований центр з імітування пологів. Він дозволяє відтворювати різноманітні ситуації при пологах. Українські лікарні забезпечуються новітнім технічним обладнанням – на це виділяються гроші як з Держбюджету, так і з інших джерел. Зокрема, фонд ЮНІСЕФ надав суму в 3 млн. гривень на придбання препаратів та необхідного обладнання для побудованих і споруджуваних перинатальних центрів, а до 2015 року ця сума збільшиться до 12 млн. гривень.
Відповідальне батьківство В Україні за весь час незалежності спостерігається негативна демографічна ситуація. В останні роки з’явилася тенденція до збільшення народжуваності. Експерти пояснюють це поліпшенням економічної ситуації в країні, надійністю соціальної політики. Не останнє значення мають державні виплати на народження дитини, які зросли, порівняно з 2009 роком, в 2,5 раза на першу дитину – з 12 240 гривень до 29160 гривень на сьогодні. На другу дитину державна допомога складає 58320 гривень, на третю і кожну наступну дитину – 116640 гривень. Проте жодна державна допомога не зарадить, якщо майбутні батьки не готуватимуться до народження дитини. За результатами дослідження ЮНІСЕФ, 30% жінок в Україні продовжують курити під час вагітності – це один із найвищих результатів по всьому світу. Доведено, що куріння і алкоголізм (як жінок, так чоловіків) можуть призвести до безпліддя, викиднів, вроджених вад розвитку. При кожній пологовій лікарні, у жіночих консультаціях, перинатальних центрах надаються безкоштовні консультації молоді і майбутнім батькам. Здоров’я дитини – відповідальність батьків. Вибір – палити або кинути, взяти в руки чергову пляшку пива чи ні – залишається за кожним з нас. Оксана БОЙКО
|