Четвер, 28.03.2024, 18:47
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Пошук
Календар
«  Вересень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2014 » Вересень » 25 » СПОРТ
09:52
СПОРТ

Стара слава нову любить
Спортивні об’єкти краю мало відповідають вимогам сьогодення


ТО ВГОРУ, ТО ВНИЗ
Останнім часом Івано-Франківщина практично без упину «готувалася» до масштабних спортивних подій. Євро-2012, Євробаскет-2015, Олімпіада-2022… Ніщо не могло пройти повз нас. У високих кабінетах проводилися наради. Складалися плани… Те, що в області практично відсутні об’єкти, які хоч би мінімально відповідали рівню наших зазіхань, чиновників зовсім не бентежило. «ЗК» спробував з’ясувати, скільки спортивних арен краю сьогодні здатні прийняти бодай змагання національного рівня. Підсумки виявилися невтішними…


Майже вся спортивна інфраструктура дісталася нам у спадок з радянських часів. Чи не єдиною капітальною спорудою, що постала на Івано-Франківщині за два останні десятиліття, є Льодовий палац у Калуші, зведений у рамках держпрограми «Хокей України». Ну й, звичайно, Буковель. Хоч він і не суто спортивний об’єкт.
Буковель – мабуть, єдиний, хто сьогодні здатен забезпечити проведення на належному рівні не тільки внутрішніх, але й міжнародних стартів. У календарі федерації лижних видів спорту (FIS) курорт дебютував ще у 2006 році. Впродовж кількох сезонів на місцевих трасах проходив відкритий чемпіонат України з гірських лиж.
Далі в змагальному графіку Буковеля з’явився фрістайл. Три роки курорт приймав етапи Кубка Європи, а в лютому 2013-го Україні довірили проведення етапу Кубка світу. В класифікації FIS згаданий турнір стоїть одразу за Олімпійськими іграми та чемпіонатами світу. Змагання такого ґатунку на Прикарпатті (та й загалом в країні) відбулися вперше. В 2009-му заявку на проведення етапу кубка подавав Київ, однак йому забракло коштів на облаштування трамплінів…
Загалом організація турнірів світового чи навіть континентального масштабу – справа не з дешевих. Як було заявлено, «буковельський» етап КС обійшовся господарям (в т. ч. Мінмолодьспорту) у майже три мільйони гривень. «Відбивати» ж вкладені кошти ми наразі не спроможні. З огляду на це, Україна в найближчій перспективі навряд чи буде широко представлена у міжнародному спортивному календарі.
У минулому сезоні Буковель серед змагань під егідою FIS вже не фігурував. Тут проводилися винятково турніри місцевого розливу, як-от чемпіонати України з гірськолижних дисциплін і сноуборду (згадані дисципліни культивує ДЮСШ курорту). Не плануються міжнародні старти і в наступному сезоні…
Та навіть змагання національного рівня, окрім Буковелю, здатні осилити лише кілька арен краю. Розташовані неподалік ворохтянські трампліни все ще є місцем стартів «літаючих лижників» і двоборців. Тут розташований найбільший серед діючих в Україні 90-метровий трамплін. Однак за шість десятків літ експлуатації він практично вичерпав свій ресурс. Занепав також лижний стадіон в урочищі П’ятихатки. Прикро, адже саме Ворохта тривалий час була спортивним флагманом краю…
Центр зимового спорту найближчим часом може переміститися з Ворохти до підніжжя гори Говерла, де розташована спортивна база Заросляк. Свого часу тут звели стаціонарний трамплін для фрістайлу. Як стверджують фахівці, поруч можна облаштувати траси для лижних перегонів і навіть біатлону. Комплекс входить до числа об’єктів зі статусом бази олімпійської підготовки. Нещодавно Мінмолодьспорту вклало у реконструкцію споруди 5 млн. грн. Розташована на висоті 1 300 метрів (на 400 метрів вище за Буковель) вона є чудовим місцем для підготовки спортсменів різноманітного профілю! Втім, ми дещо відхилилися від теми…
Серед об’єктів, які регулярно приймають національні змагання, – спортивний манеж коледжу фізвиховання. Під його дахом, до певної міри, вимушено знайшли прихисток футзальний «Ураган» та баскетбольна «Говерла». Провідні клуби регіону змушені були провести капітальну реконструкцію арени, зведеної ще чотири десятиліття тому. В процесі перебудови змінили не тільки покриття ігрової зони, але й легкоатлетичного сектору. Втім, легкоатлетична доріжка тут занадто коротка для офіційних стартів (її довжина 150 метрів замість необхідних 200).
З матеріальною базою у «королеви спорту» взагалі сутужно. З усіх стадіонів лише арена франківського НТУНГу облаштована класичною 400-метровою біговою доріжкою, – бідкаються в обласній федерації легкої атлетики. Однак її покриття не змінювалося з моменту введення в експлуатацію (початок 1980-х). Загалом на всіх стадіонах області є лише 100 метрів сучасної легкоатлетичної доріжки, у Городенці.
І все ж, саме легкоатлетична федерація щороку влаштовує одні з найбільших в регіоні всеукраїнських змагань. Мова про чемпіонат України зі спортивної ходьби, який відбувається в жовтні у рамках традиційного кубка «Вечірній Івано-Франківськ». Цього року він пройде у 18-те. Траса змагань неодноразово змінювалася. Останнім часом найсильніші вітчизняні скороходи освоїли вулицю Незалежності.  
Нагадаємо, що Європейська легкоатлетична федерація визначила наш обласний центр місцем проведення 11-го Кубка Європи зі спортивної ходьби. Він призначений на 17 травня 2015 року. Проведення таких змагань може стати наймасштабнішою подією в історії обласного центру, адже участь у змаганнях беруть представники понад 30 країн. Втім…
Господарі брали на себе зобов’язання укласти на 500-метровому відтинку траси (між вулицями Шухевичів та Франка) новий асфальт. Роботи із заміни покриття розпочалися лише тепер. Між тим вже цієї неділі в Івано-Франківськ прибуде офіційний делегат європейської федерації, котрий повинен сертифікувати місце змагань. І яка картина постане перед його очима?
Вище йшлося про турніри, які відбуваються на Прикарпатті щороку. Час від часу Івано-Франківщина приймає національні чемпіонати з інших дисциплін (в даному випадку ведемо мову про олімпійську програму). Однак їх географія не надто широка. Приміром, у грудні минулого року кращі українські боксери виборювали нагороди у вже згаданому манежі коледжу фізвиховання. Оновлена база франківської СДЮШОР №1 дозволяє проводити національні першості зі спортивної гімнастики. Городенківці принаймні раз на рік мають змогу побачити у ділі жіночі гандбольні клуби вітчизняної суперліги. Тим самим команди віддають належне місцевій ДЮСШ у справі підготовки резерву (власної гандбольної команди в Городенці немає)…
На початку матеріалу ми згадували про Льодовий палац у Калуші. Цього року завдяки реорганізації комплексу в обласне комунальне підприємство «Льодова арена» вдалося вирішити фінансові проблеми закладу. Вперше з моменту відкриття він інтенсивно функціонував навіть влітку. Тут проводили навчально-тренувальні збори юні хокеїсти та фігуристи з Ужгорода, Києва, Одеси…
Івано-Франківщина взагалі могла б стати базою для підготовки вітчизняних спортсменів. Варто б облаштувати десь у передгір’ї, а може й у горах, комплекс з повноцінним футбольним полем, біговими доріжками, ігровими майданчиками (залом) тощо. Навряд чи він зайняв би більшу площу, аніж гірськолижний витяг…
Володимир Горощак

Топ-5 спортивних об’єктів  Івано-Франківщини
Буковель

У 2006 році дебютував у календарі Міжнародної федерації з лижних видів спорту (гірські лижі і фрістайл). У 2013 році прийняв етап Кубка світу з фрістайлу (акробатика), одного з найпрестижніших турнірів світової серії. В останні сезони проводить змагання національного масштабу.  
Ворохта
На жаль, один з найстаріших спортивних центрів України впевнено втрачає свою колишню славу. Сучасні трампліни експлуатуються з середини 1950-х років і мало відповідають вимогам сьогодення. Наразі Ворохту рятує те, що вибору в літаючих лижників немає.
Вулиця Незалежності
Одна з центральних франківських вулиць з 2012 року є ареною стартів найсильніших скороходів країни. Європейська легкоатлетична федерація надала Івано-Франківську право провести у 2015 році Кубок Європи зі спортивної ходьби. Хочеться вірити, що ми ним скористаємося…
Коледж фізвиховання
Зведена на початку 1970-х років споруда, завдячуючи футзальному «Урагану» і баскетбольній «Говерлі», отримала друге дихання. Окрім матчів згаданих команд, спортивний манеж коледжу приймає низку інших турнірів. Приміром, в грудні тут відбувся чемпіонат України з боксу.
Льодовий палац (Калуш) і гімнастичний зал СДЮШОР №1
П’яту позицію ми вирішили розділити між калуською льодовою ареною і гімнастичним залом івано-франківської СДЮШОР №1. Для калушан це своєрідний аванс. Місцева арена, хоч і збудована з дотриманням сучасних вимог, наразі не має в своєму послужному списку серйозних стартів. СДЮШОР з гімнастики кілька років тому отримав нові снаряди. Відтак продовжує збирати під своїм дахом юні надії української гімнастики.

 

Переглядів: 660 | Додав: bond | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]