ЕКСПЕРТНА ДУМКА
Провал в усіх напрямках
Офіційна статистика свідчить, що Україна зустрічає цьогорічний День Незалежності всього в кроці від прірви. В I півріччі реальний ВВП впав на 3% – в 2,3 раза більше, ніж рік тому. Тільки в II кварталі економіка стала менше на 4,7%. Моторошні тенденції, які було неможливо уявити ще рік тому, коли країна відзначала свій 22-й День Незалежності і прагнула в прекрасне європейське майбутнє.
Надії, які плекав прем'єр Арсеній Яценюк на пожвавлення виробництва в результаті девальвації гривні, не виправдалися. Тільки в липні 2014 промвиробництво обвалилося на 12,1%, найбільше постраждали видобуток вугілля, машинобудування, хімпром, металургія – галузі, сконцентровані в основному в охопленому війною Донбасі. Але промвиробництво падає і в мирних регіонах – наприклад, в Києві воно скоротилося відразу на 17%.
Трохи краща ситуація в сільському господарстві. Воно за півроку виросло на 3,4%, але це зростання в 4,4 раза менше, ніж рік тому. Сільськогосподарські ресурси проїдаються: якщо в I півріччі минулого року запаси зерна зросли на 1,3 млн., то в цьому – скоротилися на 0,6 млн. Поголів'я великої рогатої худоби в минулому році зросло на 3%, цього року – зменшилося на 3,2 %.
Торік економіка стагнувала через слабкість основних торговельних партнерів – Росії та країн ЄС. Фінансово-економічний блок Кабміну під керівництвом Сергія Арбузова стимулював її через розвиток внутрішнього попиту. Третій рік поспіль утримувалися на нульовому рівні інфляція і курс долара, дуже помірно підвищувалися тарифи, а зарплати і пенсії регулярно підвищувалися. Як результат, в українців були гроші, в I півріччі минулого року вони купили в магазинах на 10% більше товарів, ніж роком раніше.
Зараз економіка не може не падати. Війна на сході ніяк не закінчиться, торговельні відносини з Росією близькі до повного розриву, через що експорт вже скоротився майже на 20%. Євросоюз так і не зміг замінити Україні Росію як торгового партнера, а 60-відсоткова девальвація не допомогла ні зростанню експорту, ні внутрішньому виробництву – українцям просто немає за що купувати товари та послуги, імпорт же став вкрай дорогим. Не врятує економіку і сільське господарство: Яценюк вже визнав, що Україна втратила через війну 15% врожаю, а світові ціни на кукурудзу і пшеницю за останні три місяці впали на 25-30%.
Кабмін Яценюка тільки душить економіку новими податками і позиками. Якщо НБУ за часів Сергія Арбузова і Ігоря Соркіна витрачав золотовалютні резерви на підтримку курсу гривні і розрахунок з іноземними кредиторами без нових позик за кордоном, то при Кубіву і Гонтаревій вони зменшилися з $ 20 млрд. до $ 16 при обвалі національної валюти, а держборг зріс аж в 1,5 раза – до 821,8 млрд. грн.
Олександр ОХРИМЕНКО
|