Четвер, 28.11.2024, 07:47
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[356]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті »

Знесуть чи узаконять?
Як повідомила заступник начальника управління архітектури й містобудування виконкому міськради Світлана Лосюк, серед об’єктів самовільного будівництва переважають різноманітні добудови, прибудови та надбудови до будинків, яких виявили 85. Ще 13 об’єктів – це господарські споруди і літні кухні, зведені в приватному секторі. А ось мешканці багатоквартирних будинків незаконно собі прибудували 14 балконів і збудували 22 гаражі. Під час інвентаризації самовільного будівництва також вже виявили 51 індивідуальний житловий будинок.
Втім достеменно стверджувати, що це об’єкти справді самовільного будівництва, ще не можна. «В комп’ютерну базу даних управління архітектури внесені дозволи на будівництво, починаючи з 1998 року, – пояснює С.Лосюк. – Тому за цими виявленими фактами ми зараз направили забудовникам приписи про надання пояснень чи представлення дозвільних документів на будівництво, які, можливо, їм були надані до грудня 1997 року. Лише після цього ми готуватимемо на розгляд міськвиконкому проекти рішеннь про знесення самовільного будівництва або його узаконення за наявності відповідних підстав».
Урядові постанови дозволяють узаконити самовільно збудовані дачні будинки та індивідуальне житло, зведені до 1992 року. Для цього необхідно пройти наступну процедуру. Спершу слід звернутися в управління архітектури для надання довідки-висновку, що воно не заперечує проти такого будівництва. Потім – до інспекції держархбудконтролю за сертифікатом про відповідність самовільно збудованих будинків державним та будівельним нормам і стандартам. Після цього, відповідно до тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, – до органу місцевого самоврядування, який ухвалює відповідне рішення, після чого відбувається процедура державної реєстрації. Між іншим, свого часу в місті так вже узаконили понад сто об’єктів. Зараз цей процес пішов на спад.   
Узаконити самовільну будову можна і через суд. Для цього потрібен висновок експерта, що ця споруда відповідає всім будівельним нормам та стандартам і не порушує прав т.зв. третіх осіб. Юристи зазначають, що в порядку судового розгляду такі справи здебільшого задовольняються.
«Враховуючи, скільки всього у нас в місті будується, перебудовується і добудовується, відсоток самовільного будівництва не є значним», – каже перший заступник міського голови Зіновій Фітель. – Дозвіл на будівництво – це складна процедура, яка вимагає певних погоджень. Буває, що люди отримують дозвіл на проектно-пошукові роботи, обійдуть інстанції, підпишуть погодження і, не довівши справу до кінця, швидко починають будувати. Вони не розуміють, що їм необхідно мати ще один визначальний документ – дозвіл на будову», – наголосив З.Фітель.
За словами першого віце-мера, наразі чи не єдиним встановленим фактом абсолютно незаконного будівництва в місті є прибудова до житлового будинку на вулиці Незалежності, поблизу кінотеатру «Космос». «Оце дійсно, без всяких дозвільних документів, погоджень, без нічого людина щось собі побудувала і вирішила, що це буде пасувати. Вже є рішення суду про знесення, яке передане судовиконавцям, але воно чомусь не виконується. І ми їх неодмінно запитаємо, чому?», – наголосив З.Фітель.
Ще один конфлікт через прибудову до панельної п’ятиповерхівки розгорівся на вулиці Чорновола. «Там людина у всіх сусідів взяла дозвіл на прибудову балкончика, – пояснює З.Фітель. – Але замість нього на рівні першого поверху вибудувала собі кімнатку з підвалом і накрила так, що дах опинився у сусідки під вікном і вона прийшла скаржитись до міськвиконкому. Маючи всі дозволи, людина самовільно збільшила площу будови і створила конфлікт. Теоретично дозвіл на будівництво був, але практично він порушений, бо є відхилення від проектної документації і це вже вважається самовільним будівництвом, яке підлягає знесенню».
Одночасно перший віце мер зауважив, що кожен випадок т.зв. самовільного будівництва і ухвалення рішення про його знесення слід розглядати індивідуально: «Я розумію тих людей, які в одній квартирі живуть по три-чотири сім’ї, знають, що ніколи в житті не отримають нової квартири і хочуть щось собі прибудувати, – каже З.Фітель. – Найчастіше вони добудовують або кухню, або санвузол, або коридорчик, щоб вирішити свої проблеми. Якщо є погодження від сусідів, прибудова на дворовому фасаді, відповідає всім вимогам, архітектура не має заперечень щодо її вигляду, то вона могла би бути… Ми це все будемо розглядати і враховувати при винесенні рішення про узаконення чи демонтаж».
Дещо інша ситуація з самовільно встановленими малими архітектурними формами (МАФ). До них належать ті, які встановлені взагалі без дозволів, і ті, які свого часу мали дозволи на встановлення, але їхній термін минув, а власники свої МАФи  не перереєстрували.
Муніципальна інспекція з благоустрою наразі нарахувала в місті 64 незаконно встановлені МАФи. Власники п’яти з них, як повідомила С.Лосюк, мають витяги про реєстрацію права на нерухоме майно, а чотирнадцять – дозвіл МВК на встановлення. Власникам 11 МАФ, в яких протерміновані дозволи, направлені листи з вимогою надати документацію на їх продовження і десять з них це вже зробили. Щодо 33 МАФ міськвиконком прийняв рішення про демонтаж і 10 з них власники вже самостійно демонтували.
«Щоб витримати виписану процедуру демонтажу МАФів, необхідно затратити півроку, – пояснює З.Фітель, – Але зараз, на рівні міськвиконкому, ми ухвалили рішення про прискорену процедуру на основі положення щодо звільнення земельних ділянок від самовільно встановлених МАФ і створили  комісію з демонтажу, яку очолює заступник міського голови з питань ЖКГ Микола Саєвич». «Ми всім подали приписи, щоб власники самі їх забрали, – додає С.Лосюк. – Якщо вони цього не зроблять, тоді приймається рішення про демонтаж».
Окрема проблема із незаконно встановленими гаражами. Таких поблизу багатоквартирних будинків, за даними міськжитлокомунгоспу,  налічується аж 110. Хоча ЖЕО №№2 та 9 інформацю щодо гаражів на своїх територіях обслуговування подали не повну. Самі ж рішення про демонтаж незаконно встановлених гаражів, за словами С.Лосюк, повинні готуватися на підставі документів облдержземінспекції. Але в управлінні Держкомзему повідомили, що інформація щодо цього у них відсутня, бо Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській області, яка могла скласти такі документи, ліквідована.
Дозволи на тимчасове розташування гаражів металевих збірно-розбірних конструкцій поблизу житлових будинків міськвиконком має право надавати лише визначеному обмеженому колу осіб, серед яких учасники війни, інваліди та пенсіонери. Однак в дворах є чимало гаражів, де стоять іномарки заможних власників. «Скажімо, стояв у дворі один гараж інваліда. Потім біля нього з’явилися ще три-чотири гаражі, на які ніхто не давав дозволу, і всі мовчали, – коментує ситуацію З.Фітель. – Або хтось купив собі в інваліда гараж і там стоїть не «Запорожець», а «Мерседес». Так не повинно бути. Тепер, здійснюючи інвентаризацію, ми це все описуємо. Гаражі, які не мають дозволу на встановлення, мають бути  демонтовані».
«Роботу з інвентаризації самовільних будов, МАФів і гаражів та їх знесення місто, по суті, веде другий рік. Створена комісія, виділяються гроші. Ми планомірно займатимемося цим питанням і до кінця року маємо вийти на результат», – запевнив перший заступник міського голови Зіновій Фітель.
Стах Мірчук
Категорія: | Додав: bond (03.03.2011)
Переглядів: 2352 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]