Роздавання реклами та флаєрів Один із найпопулярніших серед студентства підробітків — це участь у промоакціях та робота промоутером (це той, хто роздає рекламки біля супермаркетів та на площах, пропонує обміняти вашу напівпорожню пачку цигарок на нову, але свою). Промоутер може отримати від 8 до 15 гривень за годину роботи. Зазвичай для того, аби мати можливість роздавати листівки, треба пройти кастинг. На ньому спеціалісти, найняті фірмою, перевірятимуть, чи артистично вам вдається подавати аркушики та наскільки ваші вокальні дані відповідають вимогам. Над «промоутерами» стоїть супервайзер, основна мета якого – слідкувати за працездатністю та за графіком роботи. Моя подруга Оксана попрацювала майже місяць промоутером. Працюючи 4 дні на тиждень по 4 години після навчання, їй вдалося заробити 350 гривень. «Спочатку здається, що нічого складного у роботі промоутера немає, – розповідає вона. – Але часто вечорами мене вистачало лише на те, щоб поїсти і заснути біля телека. А якщо перевірка, а вас немає на визначеному місці – на заробітну плату можна вже не розраховувати».
Я з італійської оптової компанії! «Вищим пілотажем» промодіяльності є «професія» торгового агента чи спеціаліста з продажу. Представники певної компанії повинні пропонувати малоходовий товар випадковим перехожим. Їхня мета – або переконати потенційного покупця придбати «фен для гоління», або настільки задовбати співрозмовника, щоб той зрозумів – простіше купити якусь дрібничку за 10 гривень, ніж пояснювати, чому не можеш купити набір сковорідок за «шаленою» знижкою. Робота на ринку Якщо ви вирішили працювати на ринку, то доведеться змиритись із певними незручностями. Насамперед підготуватися до того, що на дворі спека. – Робота нескладна, але дуже важко витримати спеку, – розповідає другокурсниця Марта. Дівчина отримує 25 відсотків від виторгу. – Бувають дні, коли нічого не продаси, але двадцять п’ять гривень власник все одно заплатить, – пояснює Марта. – Щоб вистачило хоч на дорогу та води попити. Окрім того, можна й не погано засмагнути. Але все одно така робота ліпша, ніж ніяка, – підсумовує дівчина. Основні недоліки роботи в тому, що покупці можуть нагрубіянити або добряче потріпати нерви. Наприкінці робочого дня дуже болять ноги, інколи й голова, а тіло все в пилюці та бруді.
Політичні переконання Як правило, у гуртожитку є 2-3 активісти, які знають, де, коли і за яку суму можна «зіграти в політичну акцію». Головне у цьому виді бізнесу не прогавити «реєстрацію учасників», бо потім можна і не отримати гроші за витрачений час. Одна моя знайома так і не отримала свою двадцятку за публічне виявлення симпатії до одного з кандидатів у президенти. Організатори просто не внесли її прізвище у перелік учасників конференції під відкритим небом. «Спочатку я просто зніяковіла і відчувала себе ошуканою, – каже Олена, – а потім пішла до відділення цієї партії. Там мені досить цинічно пояснили, що у них на публічні заходи люди завжди ходять за власним бажанням». Іноді така робота може обійтися занадто дорого. Хлопець іншої моєї знайомої ледь не залишив її після того, як дізнався, що їх обопільні політичні уподобання було зраджено.
Робітничий заробіток Якщо не перебирати харчами, цілком реально влаштуватися будівельником. Так заробляє свої кишенькові гроші десятикласник Сашко. Фірма, на якій він працює, будує та ремонтує будинки нових українців у Яремче, Косові, Верховині... Хоча такі вакансії вже давним-давно зайняті, йому пощастило знайти і собі місце під сонцем, як то кажуть, по знайомству. За його словами, 250 у. о. на тиждень — ще не кінцева межа заробітної плати. «Принаймні я матиму змогу заробити за літо собі на навчання після школи. Хоча б на перший курс. Головне — любити свою роботу», – хвалиться Сашко.
Вам кваску чи морозива? Продаж квасу та морозива — найпотрібнішого напою та найактуальнішої лакомки у спеку – теж заслуговує на увагу. В Івано-Франківську можна заробляти до 50 гривень на день. Рахується ставка за кожен день плюс відсотки від виторгуваної суми. Проте студента можуть надурити на цій роботі. Справа у тому, що він не має уявлення про весь вміст діжки. Тому нечесні люди можуть просто недолити квасу, а потім примусити продавця відшкодовувати «нестачу». Отже перш ніж іти працювати «на діжку», варто перевірити своїх роботодавців. Продавці квасу мають свої професійні легенди. Наприклад про те, що у квасі плавають жаби, які остуджують напій. Тому продавці квасу самі його ніколи не п’ють.
З «клавіатурою в зубах» Залишається завжди актуальним і старий добрий підзаробіток з «клавіатурою в зубах». Тут у нагоді стане всесвітня мережа. І хоча реферати нікому у липні не потрібні, можна (не безоплатно звісно) допомогти іншим студентам написати дипломну чи курсову. Така робота на різних ринках коштує від 100 до 300 у. о. Щоб отримати за це достойну платню, бажано уникати посередників. Бо фірми, які продають реферати та курсові, як правило, пропонують майже 10 гривень за сторінку, тоді як самі отримують у кілька разів більше. Тому краще вивісити оголошення «пишу реферати та дипломи», і ваш телефон буде розриватися від пропозицій. Знавцям мов Якщо ви вважаєте, що професія педагога – ваше покликання, репетиторство – дуже корисна річ, щоб це підтвердити чи спростувати. Дмитро закінчив другий курс філологічного факультету Прикарпатського національного університету. Проте його знань з іноземної мови цілком достатньо, аби допомогти опанувати англійську початківцям. Така робота оплачується до 10 доларів за годину. Тим, хто знає іноземну мову, можна влаштуватись також екскурсоводом для іноземців, які відвідують мальовниче Прикарпаття. За один день екскурсії вам віддячать купюрою з двома нулями, а яка цифра стоятиме перед ними – залежить від товщини гаманця і щедрості туристів. Працівники кафе та барів Липень-серпень – «врожайна» пора для власників ресторанів та кафе, які де тільки можна відкривають літні майданчики. Офіціантами та барменами тут працюють переважно студенти або старшокласники. Можна трудитися з ранку до вечора, але більш оплачуваними є нічні зміни. Але треба бути особливо обережними, адже молодих і недосвідчених підлітків можуть легко ошукати. Пам’ятаю свій негативний досвід зі студентських років, коли я два тижні відпрацювала в одному із найпрестижніших ресторанів Львова, а потім директриса мені повідомила, що я їм «не підходжу». А на запитання про зарплату, іронічно кинула: «Стажування не оплачується. Ми і так багато тебе навчили». Пізніше дізналась, що декілька моїх знайомих їм також «не підійшли» після двох тижнів стажування. Щоб уникнути подібних ситуацій, потрібно укладати договір із роботодавцем. Але молодь так тішиться, що хоч якась робота буде, що і не насмілиться диктувати свої умови. – У солідних кафе людині платять, як правило, ставку, у середньому 350 грн., – розповідає студентка Наталя, яка працює в одному кафе міста. – Можна заробити й чайові – від 20 до 200 гривень за день. За словами Наталі, все залежить від того, як і якого клієнта обслуговуєте.
Обмеження для підлітків Мріють про заробіток і неповнолітні. У Молодіжному центрі праці є 20 анкет підлітків, яким ще не виповнилось 16 років. Їм, як правило, пропонують роздавати листівки, розклеювати оголошення тощо. Нинішнє трудове законодавство, з одного боку, захищає права неповнолітніх. З другого боку, тим же й обмежує їхні шанси: рідко серйозний працедавець хоче морочити собі голову з малечею й виконувати всі передбачені в законі норми. А у Кодексі про працю записано, що 14-, 15-річних можна приймати на роботу, якщо є дозвіл одного з батьків. Неповнолітніх не можна використовувати на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах. Тих, кому немає 18 років, заборонено залучати до піднімання або переміщування речей, маса яких перевищує встановлені для цієї вікової групи граничні норми. Забороняється використовувати на нічних, понаднормових роботах, а також працювати у вихідні. Загалом батьки позитивно ставляться до бажання своїх дітей підзаробити, адже це не лише допомога сімейному бюджету, а й гарантія того, що дитина «не вештатиметься вулицями». Хоча є батьки, які переконані, що коли вчишся, твоя справа – фарширувати голову знаннями та добре відпочивати влiтку. Може, вони бояться втратити вплив на своє чадо? Адже підробіток приносить не лише реальні гроші, а й особисту свободу. Мар’яна Риндич
Юридична консультація Пільги неповнолітніх, якими найчастіше нехтують роботодавці Кодексом законів про працю України для неповнолітніх передбачено скорочену тривалість робочого часу, а саме: для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень. Для учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, тривалість робочого часу не може перевищувати половини вищевказаної максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку, тобто половина максимальної тривалості їх робочого часу буде дорівнювати або 12 годинам (для осіб у віці до 16 років) або 18 годинам (для осіб у віці від 16 до 18 років) на тиждень. Заробітна плата виплачується працівникам молодшим вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи. А оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Неповнолітні мають певні пільги і щодо надання їм щорічних відпусток. Так, згідно з ст.195 КЗпП України щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років надаються у зручний для них час, тобто при складанні графіка відпусток роботодавець і профспілковий орган зобов’язані враховувати побажання неповнолітнього працівника щодо часу надання йому відпустки. Також для неповнолітніх передбачено надання щорічної відпустки подовженої тривалості, а саме – 31 календарний день. Назарій Саведчук, головний спеціаліст Івано-Франківського міського управління юстиції