Субота, 18.05.2024, 16:24
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[356]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті »

СУСПІЛЬСТВО
Офіційна причина запровадження карткової системи розрахунку – підготовка до «Євро-2012». Мотивація проста – іноземці, котрі будуть їхати на футбол, не будуть змушені везти із собою готівку, а пластикові картки «ходять» усюди. Втім цілком імовірно, що таким кроком уряд вирішить проконтролювати кошти на рахунках українців та вивести з обігу готівкові кошти.
Наразі електронні гроші, яких людина не бачить і не може проконтролювати, не вселяють довіри більшості пересічних громадян. «Я навіть відмовилась оформляти картковий кредит у банку. Так я не зможу контролювати обіг коштів. Банк щось зніме, щось кудись перекине, а я навіть знати не буду, – каже мешканка Івано-Франківська Ірина Петрівна. – Я маю зарплатну карточку, з якої знімаю гроші. Але в магазині звикла розраховуватися готівкою. Так я знаю, скільки потратила».
Якщо у Європі розрахунок пластиковими картками навіть у невеликих точках є звичайною практикою, то в нас це викликає пересторогу. Користуватися платіжними картками українці розпочали вже давно, проте, як відзначають банкіри, люди тільки знімають готівку із пластикових карток. Всі інші операції для нас поки що «недоступні». Вся справа, очевидно, у ментальності україців або недовірі технічному прогресу.
За даними Нацбанку, пластикові картки мають понад 36 мільйонів українців. Загальна кількість виданих карт перевищує населення країни і становить 48 мільйонів, щоправда, реально використовується майже половина карток.
Відтепер у кожному торговому закладі великого міста з розрахунку на дві каси повинен бути як мінімум один термінал, котрий би приймав платіжні картки.
«У нас ще немає такої нагальної потреби у картковому розрахунку. Апарати давно встановлені, проте покупці за старим зразком розраховуються готівкою. Дуже рідко трапляються покупці, готові розраховуватися картками», – кажуть в одному із супермаркетів міста. А от магазин «Оазис», навпаки, може похвалитися високими показниками розрахунку пластиковими картками при сплаті за покупки. «Майже щодня є покупці, котрі оплачують покупки безготівковим способом. Це значно простіше, єдине, що потрібно розписуватись і повертати один чек у магазин – все так, як і в банківській касі. У нас такі термінали стоять біля кожного касового апарата ще від початку функціонування закладу, причому їх обслуговують різні банки. І в цьому ми не бачимо ніяких проблем», – зауважує директор магазину Ріяфет Гасимов.
Банківські працівники відзначають, що система розрахунків завдяки пластиковим карткам дуже ефективна і висловлюють сподівання, що вона увійде в наше життя як буденна річ. «Це нормальна світова практика поширення безготівкових розрахунків. Готівка є найменш зручним інструментом у користуванні як пересічних людей, так і магазинів. Звичайно, на зберігання і перевезення готівкових коштів необхідні додаткові витрати. А за допомогою платіжних карток можна все робити набагато швидше, дешевше і якісніше, – каже голова правління ПАТ «ПлюсБанк» Андрій Рязанцев. – Картки призначені не тільки для того, щоби знімати заробітну плату, але й щоби розраховуватися ними по платіжних системах, в тому числі і в супермаркетах. На мій погляд, це позитивно вплине на економіку і прискорить обіг грошей».
Порівнюючи Україну із іншими країнами світу, банкіри відзначають, що держава не зможе вивести з обігу готіку повністю, як того бояться пересічні громадяни. Навіть системи безготівкових рахунків, які розвинені у європейських країнах та США, продовжують використовувати готівку, щоправда, не в такому обсязі, як це відбувається у нас. Також працівники фінансових структур запевняють, що впровадженням карткового розрахунку держава не зможе контролювати рахунки людей, оскільки існують законодавчі обмеження щодо розкриття інформації приватних осіб, трансакції. Це передбачено захистом банківської таємниці. Є лише обмежений перелік контролюючих органів, які в окремих випадках мають доступ до такої інформації.
Представники малого бізнесу не повинні лякатися нововведень уряду. Їхні побоювання, мовляв, встановлення розрахункових терміналів дорого обійдеться, – марні, оскільки цілком імовірно, що банки придумають різні способи, щоби залучити підприємців до цього процесу. Зрештою, кожен підприємець є клієнтом того чи іншого банку, а тому вони зможуть домовитися про встановлення POS-терміналів. «На мою думку, не має бути ніяких обмежень щодо діяльності банків. Все буде залежати від банків і від того, які конкурентні переваги вони зможуть запропонувати для підприємців.
Про вартість сказати не можу – термінали є різні, все залежить від фірм-виробників. Думаю, банки будуть самі зацікавлені і навіть будуть пропонувати такі апарати підприємцям на безкоштовній основі, – зауважує Андрій Рязанцев. – Особисто я користуюся і карткою, і готівкою, бо, на жаль, не всі заклади приймають картки. Але якби була така можливість вибору, то я розраховувався б виключно картками».
Володимир БОДАК
Категорія: | Додав: bond (25.08.2011)
Переглядів: 636 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]