День за два Минулого четверга, на другий день після «історичних» перемовин у Харкові, Віктор Янукович дав 53-хвилинну прес-конференцію для регіональних ЗМІ. Зустріч з провінційною пресою глава держави приурочив до 50 днів свого перебування при владі всупереч загальноприйнятій у цивілізованому світі практиці, коли прийнято звітувати за перших 100 днів діяльності. Вочевидь, дуже хотілося похвалитися порозумінням із Росією. Щоправда, Віктор Федорович пояснив це іншою причиною – настільки напруженою роботою, що «зараз день за два». Журналісти з Івано-Франківщини також могли відчути певну сплющеність часу, коли їх напередодні прес-конференції в алярмовому порядку відправляли бусиком до Києва. До речі, набагато швидше, ніж свого часу на Майдан. Повідомлення про харківські домовленості українського і російського президентів, в результаті яких термін перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі продовжено на 25 років в обмін на 30-відсоткове зниження ціни на російський газ, яке зустріло нас в дорозі, сприймалося як жорстокий жарт. Але вже на прес-конференції наступного дня В.Янукович задоволено підтвердив серйозність таких намірів. Значну частину свого „коротенького звіту” за 50 днів президенства він присвятив саме цій тематиці. Причому обставив справу так, що внаслідок кабального газового контракту на 10 років, підписаного на початку минулого року Ю.Тимошенко, діватись Україні було нікуди. Той газовий контракт, за словами В.Януковича, «заганяв Україну в могилу». Від високої ціни на газ потерпали галузі промисловості, особливо хімічна (зокрема, виробництво міндобрив), яку потрібно було закривати.
Ключовий момент Тепер же, дякуючи «прориву» Віктора Федоровича у стосунках з Росією, слід очікувати полегшення. Президент повідомив, що вже з квітня ц. р. Україна отримуватиме по суті додатковий фінансовий ресурс у вигляді зменшення ціни на газ. Щомісячно це становитиме приблизно 330 млн. доларів і цьогоріч складе приблизно 3 млрд. доларів, а наступного року – 4 млрд. доларів. Загалом же за 10 років років додатковий фінансовий ресурс складе 40 млрд. доларів. Причому, як стверджує Янукович, ці гроші ми фактично отримуємо вже зараз, коли вони потрібні нам для подолання кризових явищ в економіці. Зменшення ціни на газ глава держави вважає ключовим моментом для виходу з кризи. Окрім того, президент пообіцяв, що «це рішення дасть нам можливість не піднімати ціни на газ і тарифи на житлово-комунальні послуги». Критики флотсько-газових домовленостей Януковича, однак, стверджують, що простим людям від зниження газової ціни «ні тепло, ні холодно», оскільки в наші помешкання постачається той газ, який видобувається в Україні. І на потреби людей та комунального господарства, в принципі, вистачає власного «голубого палива». А від високих цін на російський газ потерпають лише великі підприємства хімічної та гірничо-металургійної промисловості, власники яких і були головними спонсорами президентської виборчої кампанії Януковича. У період постачання дешевого газу вони могли отримувати надприбутки, не витрачаючи кошти на модернізацію підприємств та запровадження енергозберігаючих технологій, а тепер це їм урвалося. Продовжуючи газову тематику, Янукович запевнив, що віддавати українську газотранспортну систему (ГТС) не збирається, але є нагальна потреба модернізувати її для того, щоб збільшити обсяги прокачування газу в Європу. Цей проект має три етапи: будівництво газопроводу „Богородчани – Ужгород”, який дасть можливість збільшити газообіг на 10 млрд. кубометрів, модернізація існуючої ГТС сучасним обладнанням для збільшення швидкості прокачування газу, що збільшить об’єми ще на 20-25 млрд. кубометрів газу та будівництво нової труби поряд з існуючою. „Ми це пропонуємо як альтернативу будівництву „Південного потоку”. Тому що „Північний...” вже не зупинити”, – сказав він.
Головою вниз Іншою помітною частиною «коротенького звіту» президента, який він половину прес-конференції проголошував стоячи за трибуною, стала критика не стільки дій свого попередника Віктора Ющенка, скільки уряду Юлії Тимошенко. В.Янукович, щоправда, відзначив «владні чвари» попередників, які призвели Україну до руйнування по багатьох напрямках. „Ми прийняли країну в жахливому стані”, – сказав він. Але все-таки головним винуватцем нинішніх негараздів, як видавалося, чинний президент вважає екс-прем’єра. За словами Віктора Федоровича, в останні два роки фактично йшло знищення економічної системи країни. Зростав політичний тиск на економіку, практично зупинилися, як слід не розпочавшись, структурні реформи. На цьому фоні відбулося значне погіршення життя громадян. Повідомивши, що падіння ВВП у 2009 р. сягнуло 15%, а падіння виробництва – 22%, В.Янукович зауважив: «Це, як кажуть, впали головою вниз». Середньостатистична зарплата – 240 доларів – є втричі меншою, ніж в Росії. Дефіцит держбюджету сягнув за 100 млрд. гривень. Державний борг зріс утричі. Єдиний казначейський рахунок уряду був практично порожній. „Нулі в казнє”, – наголосив глава Української держави звичною йому російською. Зрештою, перелік недоліків уряду Тимошенко В.Янукович завершив категоричною фразою: „Розкрадання і зловживання – ознака цього уряду!” Президент розповів, що за його дорученням Мінфін організовує міжнародний аудит по деяких напрямках. Зокрема, йдеться про порушення під час видачі кредитів під державні гарантії та у сфері державних закупівель, неефективне витрачання коштів на боротьбу з грипом та закупівлю медичного обладнання, зловживання в сфері відшкодування ПДВ тощо. «Ми знаємо, що адміністрування цього податку є найбільш корумпованим саме в нашій країні. Тому я зроблю все, щоб відбити чиновникам руки від цього податку, щоб ПДВ відшкодовувався автоматично», – сказав В.Янукович. А понад 20 млрд. гривень боргів, які накопичилися у цій сфері, обслуговуватимуться за рахунок випущених облігацій.
Новий курс «Ми пропонуємо країні новий курс, в основі якого є політичний діалог, соціальний мир, нова гуманітарна політика, економічні реформи та позаблокова політика», – наголосив Президент. Для впровадження цього курсу В.Янукович створив Комітет з економічних реформ, робочу групу з питань судової реформи, Національний антикорупційний комітет, найближчим часом також буде презентовано новостворену гуманітарну громадську раду. Глава держави висловив переконання, що суспільство підтримає цей шлях, «оскільки він спрямований на вирішення головного завдання – підвищення рівня життя всіх громадян країни і будівництво сильної держави, яку поважатимуть у світі». Також запевнив, що Україна неодмінно рухатиметься шляхом підвищення зарплат та пенсій. «Безперечно, ми будемо йти шляхом підвищення зарплат і пенсій, як це передбачено законом, прийнятим нами наприкінці минулого року. Ми його виконуватимемо», – підкреслив В.Янукович Президент сказав, що усвідомлює великі очікування, які сьогодні є у громадян, і докладатиме всіх зусиль, щоб їх виправдати. «Я зроблю все, щоб ці зміни відбулися без потрясінь та втрат», – заявив він. Однак хочеться зауважити, що останні кроки президента досягли протилежного. Свідомі українці шоковані продовженням терміну перебування Чорноморського флоту в Криму та вівторковою заявою В.Януковича на сесії ПАРЄ у Страсбурзі про те, що голодомор 1932-33 років – не є геноцидом виключно українців. Всього за два місяці президентства Януковича час сплющився настільки, що, здається, ми повернулися не на 5-10, а на цілих 20 років назад, в кінець 80-х років ХХ століття, коли ще й незалежності не мали. Внаслідок перших показово тріумфальних кроків Януковича на посту президента тріщина між Сходом і Заходом України, котра, в принципі, існувала весь цей час, почала стрімко глибшати і ширшати. З такими темпами й до нездоланної прірви недалеко. А обіцялося країну об’єднати... Тарас Ткачук