Перша крапля для розгону, а десята – для… спання В Україні зареєстровано 14292 медичних препарати, з яких лише 8720 дозволено продавати без рецептів. Періодично з’являються заклики медиків про заборону вільного продажу більшості ліків першої допомоги, існують певні накази та ухвали, які, однак, ніким не виконуються. Чи не найпоширенішими народними ліками ще з радянських часів є корвалол. Цей препарат вживають мільйони виснажених буденністю домохазяйок, втомлені від роботи бізнесмени і директори, стурбовані сучасним світом і всім навколишнім пенсіонери… Вони починають ритись у своїх домашніх аптечках і коробочках, шукаючи коричневий скляний флакончик зі специфічним запахом. 15 крапель – і уже через 20 хвилин забуваєш про проблеми і негаразди, споглядаючи на все це ніби здалеку. За словами лікаря-кардіолога ОККД Андрія Івановича Волинчинського: «Лікарський препарат «Корвалол» має седативну (заспокійливу) і спазматичну дію. Він зменшує збудженість серцевого м’язу, знімає легкі функціональні порушення ЦНС. У великих дозах діє як снодійне. Це – комбінований препарат, у складі якого є компоненти валеріани і м’яти, а також фенобарбітал і спирт». Ось таку «гримучу» суміш приймають наші громадяни при найрізноманітніших нервових зривах, під час або після конфліктів, при безсонні. Іншими словами, корвалол використовують як так званий універсальний засіб при різних невротичних і психосоматичних порушеннях (ті самі «невротики» і «сердечники»). Лікуються, як у тому анекдоті про малограмотного фельдшера: приймайте півтаблетки вранці від голови, а другу половинку – увечері від живота. «За своїм складом корвалол повністю ідентичний німецькому препарату валокордину, який є значно дорожчим», – запевняє кардіолог.
Голландія по-українськи Секрет «універсальності» корвалолу полягає у заспокійливій дії фенобарбіталу. Хоча концентрація цієї речовини у ліках відносно невелика, але тривале вживання цієї речовини, як і будь-якого наркотичного препарату, призводить до підвищеної «толерантності». Тому для попереднього ефекту уже потрібно прийняти більшу дозу. Так і формується залежність від фенобарбіталу – одного із «найжорстокіших» наркотиків, зловживання яким призводить до ураження печінки, серця та мозку. Оборот цієї речовини через високу токсичність для організму людини, а також виражену наркотичність у всіх країнах строго контролюється спеціальними компетентними органами. У більшості країн світу фенобарбітал або використовується лише у крайніх випадках, або використання його взагалі заборонено. «Все залежить від державної політики. Ось у Голландії, наприклад, наркотики легалізовані. Проблема не так у заборонах держави, як у свідомості населення», – запевняє Андрій Волинчинський.
Як обухом по голові Психіатри запевняють, що барбітурати (а саме до цієї групи відноситься фенобарбітал) спричиняють порушення пам’яті, затримку та зменшення якості мислення і, як наслідок, виражене слабоумство. Раптова відмова від вживання барбітуратів може зумовити безсоння, епілептичні приступи, депресію, галюцинації та інші симптоми, подібні до «білої гарячки» хворих на алкоголізм. Правда, у випадку із корвалолом для цього треба випивати 1-2 флакони (15-30 мл) у день протягом кількох тижнів або місяців. Тривале вживання препарату провокує сонливість, зменшення концентрації уваги і навіть деякі алергічні реакції. В жодному випадку не можна приймати хворим на печінкову недостатність, вагітним та матерям, які годують дітей. Корвалол зменшує психосоматичну реакцію людини, тому краще не вживати його на роботі чи за кермом, де від вас вимагається велика пильність і швидка реакція. Водночас більшість медиків запевняють, що використання корвалолу взагалі не має сенсу. «Слабкий спазматичний ефект препарату не лікує стенокардію і тим паче не може попередити інфаркт міокарда. Але помірна судинорозширяюча дія разом із седативним і релаксуючим впливом дає тимчасовий результат при так званому неврозі серця та інших невротичних порушеннях. Наголошую, тимчасовий і нестійкий результат. Хвороби, які намагаються лікувати корвалолом, зазвичай потребують зовсім іншої терапевтичної тактики», – запевняє Андрій Іванович. Проте дешевизна і доступність корвалолу, а також недостатня поінформованість населення лише сприяють популярності препарату. Хоча небезпека корвалолу не така уже й велика, медичний персонал все одно наполягає, що краще, дешевше і безпечніше вживати натуральні ліки – чаї та настойки меліси, м’яти, глоду, валеріани, хмелю, звіробою, лаванди. Ці трави народної медицини заспокоюють нервову систему, повертають сон та знімають неврози у дітей. А при незначних стресах краще з’їсти плитку чорного шоколаду – і смачно, і корисно.
Душу лікує не час, а діло Взагалі лікуватись потрібно тоді, коли є хвороба. А що ж робити, коли людина важко переживає якусь важливу для неї подію? Найперше – це потрібно справді пережити. Переживання, душевні тривоги, біль втрати – природні відчуття для нормальної адекватної людини. Їх можна тимчасово пом’якшити, зменшити гостроту, але все одно це треба пережити. Є така притча. Жінка, яка втратила дитину, прийшла до Будди і попросила дати їй ліки від душевного болю. Будда відповів, що у нього є такі ліки, але спочатку вона повинна знайти сім’ю, у якій всі щасливі і здорові, ніхто не відчуває болю від розлуки із рідними чи близькими. Вона ходила по цілому місту, але так і зустріла таких людей. Через рік жінка прийшла до Будди і розповіла йому про свої пошуки. А потім сказала: «Дякую за ліки». Негаразди у сім’ї, важкі стосунки з дітьми, звільнення з роботи… Це випадки, коли потрібно не лікуватись, не глушити свідомість барбітуратами або горілкою, а думати і діяти. До речі, хорошим регулятором емоцій є близькі людські стосунки з людьми. Інколи щира розмова друзів на кухні може замінити консультацію психолога. Якщо вам хочеться жити без негативних емоцій, якщо ви особливо уразливі і звичайні неприємності легко виводять вас із рівноваги, – починайте вчитися. Учитись маніпулювати своїми емоціями і ефективному спілкуванню: самостійно, із книжкою або психологом. Але розумійте, що без негативних емоцій не буває позитивних. У цьому і є повнота життя. Мар’яна Риндич