Четвер, 28.11.2024, 16:41
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[356]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті »

Один ліхтар на вісім років

Пам’ятаєте радянський плакат: «Уходя, гасите свет!» Він став предметом жартів і анекдотів. Але це в період, коли 1 кВт/год. електроенергії коштував 4 коп. А сьогодні при цінах за 1 кВт/год 24 коп. для населення та 78 коп. для установ – не до жартів. 
Революційним проривом у напрямку енергозбереження та енергоефективності є використання для освітлення світлодіодів. Донедавна вони використовувалися як індикатори, наприклад, червона точка на панелі управління телевізором або там, де не потрібна велика яскравість — для підсвічування дисплея мобільного телефону. Проте успіхи фізики і техніки зробили можливим використання світлодіодів для освітлення.
ДП ВО «Карпати», яке пройшло шлях конверсії з оборонки до випуску товарів народного споживання, виробляє світлодіодні ліхтарі за ціною, яка нижча від уже існуючих зразків на вітчизняному ринку. Це й здорова конкуренція, й певна цінова політика для завжди бідної комунальної сфери, яка є основним споживачем продукції. ВО «Карпати» тим самим вносить свою лепту в програму реформування житлово-комунального господарства та розв’язання проблеми зменшення споживання енергоресурсів у ЖКГ.

Безпечні та економні ліхтарі

Уже за нинішнього рівня виробництва світлодіодів вони показують досить високу ефективність. ККД лампи розжарювання — майже 3—4%, майже 95% витраченої електроенергії перетворюється на даремне тепло. У люмінесцентної лампи ККД досягає 10%, а у світлодіода — майже 40%. Уже отримані зразки з ККД понад 60%, і це не межа. Відповідно витрата електроенергії у світильниках на СД-модулях приблизно в 10—12 разів менша, ніж у лампи розжарювання, найближчим часом вона зменшиться в 20—25 разів. Остання потужністю 100 Вт виробляє світловий потік 1500 люменів. Та ж сама кількість світла буде вироблена люмінесцентною лампою потужністю 20 Вт і світлодіодом  8—10 Вт. У що це виливається для нашої країни, красномовно свідчать наступні цифри.
На освітлення витрачається майже 20% виробленої електроенергії, що для України становить майже 40 млрд. кВт/год. Перехід на освітлення світлодіодами дозволить зменшити цю цифру мінімум у 10 разів. Економія становитиме приблизно 36 млрд. кВт/год., або 8,8 млрд. грн. при вартості 24,36 коп. за 1 кВт/год. Така економія електроенергії еквівалентна зменшенню використання вугілля на 5,14 млн. тонн, яке видобувається на восьми середніх шахтах. 
Але це арифметичні показники. Світильники на СД-модулях зручніші в експлуатації. Вони не чутливі до стрибків напруги, допускають часті перемикання, що не впливає на термін їхньої служби. Уже зараз для світлодіодів, що випускаються, він становить 40 тис. годин і безперервно зростає. У найближчі два роки він збільшиться в 2—2,5 раза. Є й інші переваги.
Світлодіодні світильники не випромінюють ультрафіолету. Їх світло практично ідентичне природному, тому не шкодить здоров’ю людей. Світловий потік легко регулюється не лише за величиною, але й за напрямком. Є ще  низка переваг, які ми не перераховуємо за браком місця. Але найважливіше – світлодіодні ліхтарі абсолютно безпечні. Вони не вимагають особливих умов утилізації. Відпрацьовані світильники є сенс збирати для вторинного використання напівпровідникових елементів так само, як збирається макулатура або скляна тара.
«Звичайний ліхтар, яким освітлюють сходові клітки з лампочкою розжарювання 40 Вт Е27, – каже головний конструктор підприємства Олексій Верховцев, – може замінити аналогічний за своєю функціональністю світильник на СД-модулях потужністю 4,4 Вт». Тобто новий виріб зекономить за рік 100 кВт/год. електроенергії.

Холодне світло – знахідка для ЖКГ
Енергозатрати в комунальному секторі, до речі, становлять понад 10 млрд. кВт/год. щорічно і продовжують зростати. Світильники з маркою «Карпат» не поступаються якістю іншим відомим українським фірмам і здешевлені за рахунок комплектуючих. Саме тому керівники області й міста охоче погодились на співпрацю з ВО «Карпатами». 
З ініціативи міського голови Віктора Анушкевичуса до кінця 2010 року ЖЕО повинні обладнати один дев’ятиповерховий будинок світлодіодними світильниками, щоб наочно побачити результат їхнього використання.
А наразі відгуки про інноваційну продукцію тільки позитивні. Пілотний проект використання ліхтарів на СД-модулях підприємство реалізує з ЖЕО № 5. Якщо за освітлення трьох під’їздів житлових будинків комунальники при старих лампах розжарювання платили енергопостачальникам за місяць 375 гривень, то при освітленні світлодіодними – лише 60 грн., – повідомив керівник цього комунального підприємства Зіновій Карабін. Чимала економія й на тому, що світлодіодні модулі не треба міняти. При 12-годинному добовому функціонуванні їх термін експлуатації становить понад 10 років проти 125 діб лампочки розжарювання.
Сьогодні встановлено 110 світильників у дев’ятиповерхових будинках цього ЖЕО. Крім економії, вирішили ще й технічні проблеми: зменшилась кількість крадіжок електроенергії з мережі освітлення будинків. Споживання струму дуже низьке, і якщо хтось підключається до цієї мережі навіть звичайним дрилем, то у всьому під’їзді зникає світло. Так мешканці самі можуть контролювати енергоспоживання.
Якщо в тому ж таки ЖЕО №5 на балансі є 350 під’їздів житлових будинків, то при використанні в них енергозберігаючих світильників економія становитиме майже 35 тис. грн. щомісяця. Для обласного центру з понад трьома тисячами багатоповерхівок ціна питання – сотні тисяч гривень. Вартість світлодіодного світильника ВО «Карпати» – 170 гривень. Це окуповується за 15 місяців, і майже 10 років він працюватиме на економію електроенергії.

На вулицях Новиці посвітлішало

Схоже, закінчується «темний» період і у прикарпатських селах. Влада області серйозно зайнялася освітленням сільських вулиць. Нещодавно на нараді голів РДА Івано-Франківської області, де були представлені інноваційні проекти, Михайло Вишиванюк закликав всіх керівників районів звернути особливу увагу на освітлення сіл та селищ. Поки що вуличне освітлення наявне лише у 90 селах та десяти селищах Галицького, Городенківського, Долинського, Калуського, Рогатинського, Рожнятівського, Тлумацького районів, Івано-Франківської, Болехівської та Яремчанської міських рад, що становить 12,7 відсотка їх загальної кількості (789). В інших районах тільки про це мріють.
Пілотні проекти вуличного освітлення світлодіодними ліхтарями проведені у селах Тужилів та Новиця Калуського району.
У селі Новиця світлодіоди освічують наразі 19, 5 км – це практично половина села: центральна вулиця, роздоріжжя, місця біля магазинів, школи, церкви, де ще два роки тому було зроблено реконструкцію електромережі. Другу частину села планують освітити на наступний рік. 
Голова Новицької сільської ради Володимир Головчак не приховує радості: «Економія просто разюча. Якщо дотепер ми платили 350 грн. за електроенергію, то зараз – не більше 50 грн. щомісяця. Це сприяє розвитку села – за зекономлені кошти ми можемо щомісяця встановлювати ще один ліхтар».
Тепер жителі Тужилова можуть гуляти селом  у будь-яку пору року та будь-яку годину. «Село є обличчям кожної держави. Якщо ми хочемо йти до Європи, треба зробити так, щоб молодь хотіла жити у селі, не соромилась своєї маленької батьківщини. А рівні дороги та освітлення вулиць – найголовніші ознаки гаразду в населеному пункті», – впевнений Володимир Іванович. У перспективі, зазначає сільський голова, освітлення всіх нежитлових приміщень – школи, сільської ради, будинку культури.
Встановлення світильника вуличного освітлення на СД-модулях обійдеться приблизно у 400 грн. «Я підрахував, що за рік вони себе окуповують. Тим більше, що лампи розжарювання швидко перегорають. Тепер я на вісім років буду мати спокій і не проситиму когось замінити лампочку».

Борги за світло вже у минулому
Першим, хто відчув переваги світлодіодних ліхтарів, було село Тужилів. Ще у 2007 році почали робити вуличне освітлення. Проте освітлений не центр села, як це буває зазвичай, а глухі вулички, в яких без світла довелося б важкувато. Голова Тужилівської сільради Василь Лазар каже: «Раніше світили 10 звичайних ліхтарів по 4 години на добу і ми платили 220 грн. щомісяця, а тепер –  не більше 17 грн. Відчуваєте різницю: 220 грн. і 17 грн.?, – усміхається Василь Михайлович. – І це 32 ліхтарі, які світять від 22 год. вечора до 6 год. ранку. Тепер не те щоб якісь борги були – світло ми оплачуємо за два місяці наперед». Ще одна перевага ламп на СД-модулях – вони не бояться морозу, дощу, вітру, різких стрибків напруги.
Наразі сільради не можуть дозволити собі ставити ліхтарі на кожному стовпі, як у містах, з двох боків вулиці.  Встановлюють через стовп або через два. Але світлодіодні лампи мають велике світлорозсіювання. «Звичайна лампа освітлює навколо 10-15 метрів, а ці ліхтарі світять так, що ввечері ви можете впізнати людину, яка йде біля другого ліхтаря», – каже Василь Лазар.
– Наш проект, – додає генеральний директор ВО «Карпати» Дмитро Втерковський, – колосальний щодо енергозбереження, яке для України є питанням виживання. Нині в промислово розвинених країнах енергозбереження – не лише елемент економічної та екологічної безпеки, а й складова загальної культури. Для нашої країни це певний крок на шляху до європейської спільноти економічно розвинених держав.
Мар’яна Риндич
Фото автора

Категорія: | Додав: bond (01.10.2010)
Переглядів: 1110 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]