«Переможець» отримує... нічого Акції та розіграші – улюблений прийом операторів, котрі приваблюють нових клієнтів і намагаються втримати старих. Більшість абонентів брали участь у них, багато хто опинився серед переможців і одержав цінні призи чи просто приємні сюрпризи. Але не всі акції дарують радість. Іноді люди, які приносять радісну звістку абоненту, не мають нічого спільного з компаніями-операторами. Шахрай телефонує і називає себе ді-джеєм радіостанції або оператором кол-центру. Він вітає вас із виграшем в акції, найчастіше називаючи справжню широко розрекламовану акцію. «Переможець» начебто виграв мобільний телефон або інший цінний приз. Але, щоб отримати приз, треба лише купити ваучер поповнення рахунку, переважно на 200-400 грн., та повідомити код активації. Для «організатора» головне — вдало «заговорити» клієнта, а комунікабельності, повірте, їм не позичати. Після того, як код шахраям продиктовано, «жертва» залишається власником своїх грошей не більше хвилини, поки аферисти додзвонюються до служби поповнення рахунку та вводять дані. Найлегша наживка – безробітні Але чи не найбільше від мобільних шахраїв страждають безробітні, які в пошуках роботи кидаються на будь-яку привабливу пропозицію. На стовпах та в газетах купа оголошень на зразок: стабільна робота, з житлом, висока зарплата, вільний графік роботи тощо. Для отримання докладнішої інформації в оголошенні пропонується відправити SMS або зателефонувати на короткий номер. Абоненти, які відправили повідомлення, у відповідь отримували інформацію про те, що їх заявка прийнята в систему і чекає обробки. Після цього рахунок абонента зменшується мінімум на 30 грн., про які в оголошеннях не було ані слова. Дружина мого знайомого таким чином витратила майже 360 гривень і досі безробітна! Заробити на чужому горі Ще у студентські роки мені самій вдалось попасти на гачок таких аферистів. Одного разу у мене вкрали гаманець разом з усіма документами. Щоб поновити студентський квиток, потрібно у газеті розмістити оголошення про втрачений документ. Після цього до мене уже на наступний день телефонує чоловік і каже, що він знайшов мій студентський і може його повернути, призначаючи мені зустріч через годину (щоб я не встигла оговтатись). Щаслива, що моя пропажа знайдена, я біжу до призначеного місця, але знову дзвонить цей чоловік і говорить, що як винагороду треба відіслати йому код поповнення рахунку на 30 грн. Та після того, як цей добродій отримав «винагороду», голосу його більше я не чула і, закономірно, свого документа так і не побачила. А увечері того ж дня аналогічний дзвінок від іншого пана, який теж знайшов мій студентський і може повернути, але уже за 50 грн. Ось так деякі «шукачі» загублених документів заробляють на нашій довірливості.
Врятуйте дитину! Абонент одержує повідомлення з невідомого номера про необхідність знайти рідкісну групу крові для порятунку дитини. У повідомленні вказано номер телефону, дзвінки на який автоматично «полегшують» рахунок того, хто подзвонив, на 20-30 грн.
Шокувати і… обшукати «Мамо, вкрали телефон, поклади гроші на цей номер». Найпоширенішим видом шахрайства з використанням мобільного телефону є здирництво. «Мамо, я потрапив в аварію...», «Сашо, сів акумулятор...», «Олено, у мене неприємності...» – всі схожі повідомлення розраховані на те, що неуважний абонент перерахує гроші на вказаний номер мобільного телефону. Іноді «спасіння» родича обходиться в досить кругленьку суму – до 1000 гривень або й доларів! Багато жертв, перебуваючи в стані афекту від отриманого повідомлення, навіть не замислюються про те, чому необхідну суму потрібно надати у вигляді кодів скретч-карт, а не готівкою.
Дайте зателефонувати Цю історію мені розповів студент Олексій. «Була велика злива і я сховався під краєзнавчим музеєм. Тут підходить юна дівчина і таким жалісливим голосом просить телефон подзвонити, бо у неї сів акумулятор, а вона сама не місцева. Даю телефон, дівча дзвонить на якийсь номер, ідуть короткі гудки, але ніхто не відповідає. Дівча ввічливо подякувала і зникла. Механічно перевіряю рахунок, а там по нулях». Суть цієї афери полягає в тому, що дзвінок був на платний номер, а короткі гудки записані на диктофон.
Старе «кидало» на новий лад А ось один з найсвіжіших видів шахрайства, про яке повідомили в компанії МТС. До вас телефонує людина і представляється інженером компанії. Він/вона каже, що вони перевіряють вашу мобільну лінію, і просять натиснути #90 чи якусь іншу комбінацію. Що робити на таке прохання? Слід негайно закінчити розмову, натиснувши кнопку відбій. В жодному разі не можна набирати запропоновану вам комбінацію цифр і символів – інакше шахраї отримають доступ до вашої SIM-карти і робитимуть дзвінки за ваш рахунок. Мар’яна РИНДИЧ
КОМЕНТАРЫ «Якщо людина попалася на липове СМС, сама перерахувала гроші шахраям, а зараз «прозріла» і хоче повернути свої кровні, то потрібно написати заяву в міліцію. Скаржитися операторам немає ніякого сенсу: вони не зобов’язані чимось вам допомагати. Єдине, що можуть вони зробити, – заблокувати номер афериста, але навряд чи це вам допоможе. Тому з приводу мобільних шахраїв у міліцію надходить дуже мало заяв. Люди розуміють, що опери не покинуть усі справи про вбивства, зґвалтування, побиття, і почнуть ловити дрібного шахрая. Навіть якщо вони його і знайдуть, то афериста за ґрати ніхто не посадить. Його судитимуть за Адміністративним кодексом, оскільки за Кримінальним – сума, отримана обманним шляхом, повинна перевищувати 500 гривень. А як показує практика, більш ніж три-чотири сотні гривень з одного абонента лиходії, зазвичай, не виманюють». Тетяна Сапіжак, юрисконсульт