Вівторок, 15.07.2025, 16:43
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[356]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті »

Лемківська писанка
Звичайно, у цих випадках  мова йде про традиційне розписування. Дещо незвичний погляд на писанки продемонстрували представники лемківської громади Івано-Франківська. Кажуть, що саме лемківська писанка значно відрізняється від традиційної космацької та є набагато простішою.
«Спочатку буде трошки криво, але то так має бути», – такими заспокійливими словами розпочинає свій майстер-клас із розписування лемківських писанок майстриня з Івано-Франківська Анна Кирпан. Навколо неї добрий десяток дітей та їхніх батьків, котрі готові напередодні Великодніх свят навчитися розписувати пасхальні символи – справжні лемківські писанки.
Деякі батьки, бабусі і дідусі привели своїх дітей, але самі попри них виявили бажання на якусь мить зануритися у мистецтво писанкарства і надолужити згаяне в дитинстві.
Правильно тримати писачок, яйце, а ще вимальовувати свій орнамент можна навчитися дуже швидко. «Не обов’язково перше розписане яйце мусить бути геніальним», – наголошує пані Анна. Адаптуючись до сучасних реалій, вона приготувала різнокольорові фарби для яєць із харчових барвників. Принаймні так простіше. А далі вона повела своїх «учнів» у світ лемківської писанки, розповідаючи все те, що сама знає.
Ази лемківського розпису пані Анна передає поступово, розставляючи воскові рисочки та крапочки по яйці. Жінка стверджує, що лемківські писанки особливі тим, що вони переважно однотонні. «Колись лемки розписували сирі яйця. Тому старалися робити це уважно, аби не розбити. Бувало так, що святити на Великдень несли цілими кошиками, щоби потім усім роздати», – зауважує жінка.
Діткам, котрі вперше сідають за розписування яєць, керівник майстер-класу радить робити це із чистим сумління та добрими намірами. А ще радить правильно поводитися із гарячим воском та сирими яйцями. «Вважайте, щоби «золоті» розписані яєчка не розбилися так, як це сталося у казці «Курочка Ряба», – наголошує Анна Кирпан.
Прийшли на майстер-клас і такі люди, для котрих володіння писачком – не новина. «Я навчилася розписувати писанки ще в дитинстві разом із мамою, – каже пані Юлія Боєчко, котра належить до івано-франківської лемківської громади. – Сьогодні прийшла на майстер-клас, щоби розписати декілька свіжих писанок до Великодня. Хотіла би навчити цього і свою донечку Ангелінку, але вона ще замала для такої роботи. Думаю, за декілька років вона буде вправною помічницею».
Володимир БОДАК
Категорія: | Додав: bond (13.04.2011)
Переглядів: 946 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]