Ризикована «кулінарна рулетка» Ще років п’ять тому кури- гриль вважалися делікатесом. Нині шанувальники білого м’ясця грають у гру, більш ризиковану, ніж... «російська рулетка». Якщо в барабан револьвера любитель гострих відчуттів заряджає один патрон із шести, то серед курей- гриль, що продаються, кожна друга — небезпечна. І скільки б не говорили про те, що ці ласощі шкідливі для життя, все одно знайдуться охочі ризикнути. Головний дієтолог ОКЛ Наталія Попович запевняє: «Кури-гриль – це їжа святкового дня і відноситься до розряду делікатесів. Запечена шкірка, маринад, у якому вимочують м’ясо, провокують напругу всіх залоз внутрішньої секреції шлунково-кишкового тракту. Здоровій дорослій людині можна їсти не більше одного разу на тиждень невелику кількість смаженої курятини. Набагато кориснішим є варене куряче м’ясо або запечене у кулінарних рукавах чи мішках, де воно готується у власному соку. Людям, які мають запалення підшлункової, проблеми із кишечником чи жовчним міхуром, гастрити, діабет, гіпертонію, ожиріння, подагру, курятину навіть у святкові дні краще не вживати», – консультує спеціаліст. «Ніхто не може дати вам гарантію, наскільки свіжою була ця курка перед грилюванням. А старе м’ясо не має вже ніякої харчової цінності, адже білок уже зіпсований. Якщо у людини понижена кислотність шлунка, це може викликати харчове отруєння. Не варто давати дітям курки-гриль, а школярам – в обмеженій кількості», – говорить Наталя Романівна. Хоча в лікарню постраждалих привозять у важкому стані: з високою температурою, блювотою, проносом і головним болем, медики точно знають, що це — сальмонельоз. Ці ознаки в хворих з’являються через 6-8 годин після вживання курятини. Хоча отруєння може проявитися і швидше, в цьому випадку все залежить від організму хворого. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, можливі ускладнення: пневмонія, холецистит, а то й летальний результат. «Небезпечним є не так запечена шкірочка, як м’ясо, у якому і живуть бактерії різних інфекційних хвороб – сальмонельозу, дизентерії, навіть ботулізму. Особливо якщо м’ясо просмажене нерівномірно. Мікроби, які є у курячому м’ясі, заховані у спори, одні з яких убиває маринад, інші – вогонь. Якщо м’ясо біля кістки не повністю просмажене – краще не їжте його», – закликає спеціаліст.
Омолоджуючі процедури Та й взагалі куряче «життя після смерті» — цікаве і різноманітне. Отже, одразу після фабрики курочку привозять до супермаркету, де їй надають товарного вигляду: роблять епіляцію, видаляючи залишки пір’я, обробляють і фасують. Після цього вона потрапляє на охолоджений прилавок. Тут, за правилами, курка не повинна затримуватися довше, ніж два тижні. По закінченню цього терміну продукція стає непридатною для споживання і її повинні утилізувати. Так повинно бути. У реальному житті «постарілого» птаха відправляють на «омолоджуючі» процедури. Після них зовнішній вигляд продукту поліпшується і курка має такий вигляд, наче лише вчора безтурботно бігала і клювала зернятка. Суть цих процедур зводиться до того, що тушку протягом доби вимочують у розчині марганцівки, потім миють і переупаковують. Зрозуміло, що термін придатності на етикетці теж оновлюється. Якщо ж курці «не пощастило» і на неї ніхто не спокусився навіть після всіх цих процедур, птах повертається на додаткову обробку. Його ще раз вимочують, але вже в оцтовому розчині, щоб прибрати трупний дух. Потім тушка приправляється спеціями, після чого «покращені» кури прямують знову на фасовку – в набори для барбекю або у відділ «Кури-гриль». Головне – більше часнику та приправ додати. Вони і смаку продукту додадуть, і трупні "аромати” замаскують. Якщо, звичайно, ці запахи не настільки сильні, що з ними навіть часник не впорається.
Курятина під формаліном Якщо в супермаркетах справи йдуть погано, то на базарних прилавках ситуація з курятиною — ще гірша. Там не тільки продають продукт, що «підгуляв», а й його походження залишається таємним. Не секрет, що до України імпортується продукція, яку в більшості країн і на поріг би не пустили. Ну який добрий господар віддасть сусідові якісний продукт? Тому нерідко нам привозять курятину, яка вже кілька років пролежала в замороженому вигляді. Вітчизняний м’ясопродукт принаймні свіжий. Хоча говорити про те, що ці кури корисні для здоров‘я, не можна. Адже вони вирощені на тих же антибіотиках, які використовуються за кордоном. Їх у корм додають для того, щоб курчата швидше росли, тому «фабричні» кури виростають за 1,5 місяця, тоді як домашні — за 4-6. Синіх курей тепер ви навіть і на ринку не побачите, кмітливі продавці додумуються «приправляти» курятину не лише оцтом і марганцівкою, а навіть... формаліном, яким обробляють трупів в анатомках. Переконатися в цьому нескладно. Варто купити курочку і залишити її в холодильнику на кілька місяців. Якщо за цей час у ній не заведеться різноманітна живність і вона не смердітиме, значить, застосовувався формалін. Розпізнати маринад із формаліном неважко. Він має характерний лікарський запах: далекий від аромату перцю й інших приправ. Фахівці медичної галузі переконують: якщо формалін потрапить в організм, це може спровокувати запалення слизових, він убиває також шкідливу і корисну мікрофлору, нервові клітини, може спровокувати серйозні зміни в печінці, нирках і селезінці. Причому серйозно отруїтися можна, навіть якщо людина з’їсть зовсім небагато.
Вирок курятині Інший носій небезпеки – спосіб приготування. Усе, що готується на гарячій олії, жирах, які нагріваються тривалий час, небезпечне для травлення. Зокрема, це фритюри, картопля-фрi, приготування на грилі. Кажучи просто, кожна тушка може бути шкідлива, а може й не бути. Корисність залежить ще й від обладнання, на якому готують курей-гриль у супермаркетах та барах. Якщо ви помітили, в установках, де смажаться курячі тушки, є піддон, в якому збирається жир, що стікає з курки. Вiн токсичний. Шампури миють раз на день, на них також осідає жир, який кипить цілий день... Звичайно ж, тут накопичується багато канцерогенів, їх вмiст у кiлька разів перевищує норму. «Сам метод гриль – не є протипоказаним для здорових людей. М’ясо рівномірно прокручується на шампурах на вогні або лежить на решітці. А вогонь не є таким шкідливим, як, наприклад, дим. Тому копчена ковбаска на дровах, яку ми так радо купуємо, є більш небезпечною, ніж курка. З димом утворюється хімічна сполука бенспірен, що є важким канцерогеном. Якщо дотримуватись норм кулінарної обробки, то можна запобігти утворенню канцерогенів», – запевняє дієтолог. Невже від такої популярної й досить дешевої страви слід відмовитись? Щоб ухвалити вирок курятині, слід мати вагомі підстави. Спеціалісти звичайно не рекомендують їсти курку-гриль щодня, проте й категорично відмовлятися від неї не закликають. Коли вам дуже хочеться поласувати соковитим м’ясом та запашною скоринкою, краще запечіть курку у духовці вдома. Береженого і Бог береже. Мар’яна Риндич