Неділя, 01.12.2024, 07:29
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[356]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті »

Контрасти Старої Гути, або Як живеться сусідам Президента?
«Царське село»   
Якщо ще десять років тому у «богом забуте село» люди їздили збирати гриби та ягоди, то сучасна Гута стала мрією (майже недосяжною) для багатьох людей. 
Наприкінці вісімдесятих тут побудували для себе базу відпочинку російські нафтовики з «Нєфтєюганскгазу». На велетенській турбазі «Гута» працювала добра половина села: офіціанти, кухарі, охоронці, прибиральниці... Однак сім років тому – з моменту, коли нафтовий магнат Ходорковський опинився за гратами, турбаза перестала функціонувати. Там і джерело було відкрите, навіть розливали мінеральну воду «Гутівська».
Сьогодні про її велич нагадують руїни. Все, що не можна було вкрасти, валиться, сиплеться, заросло чагарниками. Селяни стверджують, що це спеціально ніхто нічого не робить там, адже «тюменська» турбаза на аукціоні. Ціну збивають.
Нині значна частина селян обслуговує майновий комплекс санаторію «Синьогора», а також дачі і котеджі високопоставлених чиновників та олігархів. Працюють гутяни, як правило, сторожами, покоївками, барменами, кухарями, водіями, підсобними робітниками. Сторожі, наприклад, щомісяця заробляють понад дві тисячі гривень. Кажуть, найкращі заробітки у «вартівників», що дбають за дачами високопосадовців.

Капітальний «косметичний» ремонт
…Йти сільськими вулицями – справжнє задоволення. Чудова карпатська природа, дивовижно свіже повітря, заспокійливий шум гірської річки. Навколишні гори вкриті снігом, повітря холодне і чисте, аж у грудях коле. Ідилію порушують вантажівки, які безупинно везуть щебінь, пісок, цемент, мармур… На президентській дачі – капітальний ремонт.   
Резиденція для гутян – уособлення багатьох нездійсненних надій і сподівань. В їх числі – надія, що завдяки сусідству з президентом життя в селі кардинально зміниться. Звичайно, за десять років село не впізнати. Але у кожній медалі є два боки.
На тому місці, де сьогодні резиденція «Синьогора», раніше селяни збирали гриби і малину. Гриби сушили, маринували, солили, робили з них ікру. Сьогодні «тихе полювання» довкола Старої Гути не таке вже й безпечне. З появою президентської дачі село втратило тисячі гектарів грибного лісу. Територію цю зарахували до резиденції і обгородили парканом.
Найбільший клопіт – брак вільної землі в самому селі. Земельні ділянки в Старій Гуті почали активно розпродуватися одразу після зведення президентської дачі. «Поближче до гаранта» тоді потягнулися чиновники з його найближчого оточення, міністри, депутати Верховної Ради, різного калібру олігархи. В межах і поблизу села, як гриби після дощу, за високими парканами повиростали дорогі котеджі.
Люди продавали землю під власним парканом. За сотку давали від трьох до п’яти тисяч доларів. Сьогодні земельний ажіотаж трохи вщух, ціни впали до 1000$ за сотку. Через земельний дефіцит в гутян виникло багато тупикових проблем – де облаштувати новий цвинтар, куди викидати сміття, де випасати худобу. Але найстрашніше – перервано зв’язок з майбутніми поколіннями. Тільки деякі зуміли вдало розпорядитись грошима, більшість за два-три роки їх спустили. А що дітям залишити? 

І за кордон їхати не треба…
Проте у 2000 році, коли тільки почали будувати резиденцію, все виглядало набагато оптимістичніше. Зводили дачу поляки, але були в їхніх бригадах і місцеві. Гутівці згадують ті часи з ностальгією. «Такого контролю ще не було. Люди тягли, що могли. Ввечері мішками на плечах носили цемент, дріт, сантехніку, робочий інструмент, спецодяг. У мене ще й нині служить «президентська» тачка, – хвалиться пан Микола. – Нині вже не те. Скільки всього там руйнують, викидають, а людям навіть цвях не дадуть. Скрізь перевіряють, просвічують на виході. І нитку не винесеш».
Оновленою дорогою, яка веде до резиденції «Синьогора», можна яйце котити.  А ось будинки в селі – різка протилежність. Старенькі скромні хати сусідять з розкішними особняками і котеджами з євробрусу. І «палаци» і «халупи» – чистенькі, доглянуті.
Сусідство із президентською резиденцією гутянам не шкодить. Понад 50 жителів працюють різноробочими на резиденції. З нетерпінням чекають селяни і ремонтних ініціатив глави держави. Чоловіки можуть підзаробити на будівництві, жінки йдуть прибирати.
Ще один шлях доходів: здавати житло приїжджим робітникам. Ціна – 40 грн. за одну особу. Майже у кожному гутівському домі живе по 10-15 майстрів. А це – 400-600 грн. за добу. «І за кордон їхати не треба, – сміється пані Марія, жителька урочища Сумарин, – я вже 14 тис. грн. наскладала. І за навчання дочки заплачу, і ремонт навесні планую робити». Єдині вимоги до ґаздів: щоб було тепло і чисто. Ванни у селян немає, тому хлопці миються у тазиках.
Харчуватись робітники мають можливість на турбазі «Синьогора» або у кафе «Міраж». Триразове  годування тут коштує 30-40 грн. Той, хто живе недалеко, привозить їжу з дому або домовляється із ґаздинею. Звичайно, у меню вареників немає, але суп можуть запропонувати. Пані Анна розповідає, що її борщ дуже смакує квартирантам. За каструлю можуть і 100 грн. заплатити.

Кінець географії і… вершина цивілізації
Вхід на територію резиденції для сторонніх заборонений. Робітників пропускають за спеціальними посвідченнями з фотографією. Щодня їх реєструють: коли зайшли і коли вийшли, при собі потрібно мати обов’язково паспорт. 
Здати об’єкт повинні до Нового року, але робітники говорять, що мабуть не встигнуть. Але слово президента – закон. Селяни пригадують, якими космічними темпами будували школу. Через рік уже й посвятили… А потім почала штукатурка відпадати і стіни пліснявіти. Керують роботами фірми із Польщі, Львова та інших міст України. Місцеві жителі працюють переважно підсобниками. «Наші люди просто безвідповідальні. Можуть напитись на роботі або прийти з похмілля. Тут халтура не проходить», – говорить бригадир Максим.
Працюють по 8-10 год. на добу. Звичайний робітник заробляє 130 грн. за день, спеціалісти – до 200 грн. Щоб влаштуватись на роботу, потрібно дати копію паспорта та інші необхідні дані, які відправлялись у СБУ на перевірку. Якщо за особою фіксувались якісь правопорушення або була судимість, то у праці відмовляють.
Робітникам строго заборонено розповідати про те, що відбувається на дачі. Тим паче пресі. Показавши посвідчення журналіста, обурений бригадир заявив: «Газети все брешуть. Ніяких змін в резиденції не відбувається. Звичайний косметичний ремонт». Вдаючись до невеликих хитрощів, від інших працівників чую протилежне: там капітальний ремонт. «Змінюють буквально все, навіть меблі. Залишили одну коробку, а стіни всі обдерті. Заново штукатурять, дещо розвалюють, дещо добудовують». Найцікавіша обнова – православна капличка із шикарними золотими куполами. «Невже президент захопився гуцульським звичаєм будувати на своєму подвір’ї капличку?» – запитую хлопців. (Ще раніше я звернула увагу, що майже на кожному подвір’ї селян є капличка. Горяни ставлять їх, хто за власне здоров’я, хто за здоров’я своїх рідних). «Та ні. Віктор Федорович гуцульськими традиціями не захоплюється. Напевне буде там патріарха Кирила приймати…», – іронізують працівники.    

Найприємніші спогади про Кучму
«Коли я вперше потрапила у двір резиденції, то здавалось, що я у раю – суцільна вишуканість і краса», – розповідає Настя, яка пропрацювала 8 років на резиденції. Найприємніші спогади у дівчини про приїзд Леоніда Кучми. «Тоді ми з нетерпінням чекали візиту президента. Після кожних відвідин він давав кожному подарунки і премію у розмірі місячної зарплати. А скільки ексклюзивної їжі та випивки залишалось… Ми самі бенкетували, ще й додому приносили. За правління Ющенка все було скромніше – ніяких подарунків, премій, та й застілля були невеликі, хоча Віктор Андрійович міг і до двох тижнів гостювати». Дівчина хвалиться знімками, на яких вона поряд із Жераром Депардьє. «А скільки артистів та міністрів там перебувало…Бачила Михаїла Саакашвілі, Бориса Єльцина, Володимира Литвина. Кучма часто привозив із собою улюбленого співака Олександра Малініна, Ющенко – всіх дітей, тещу і навіть бабу Параску», – розповідає Настя. Охорону, водіїв, кухарів глави держави привозили окремо.
Село найбільше з усіх президентів вдячне Леонідові Кучмі. «Тільки почали зводити резиденцію, як він зразу почав школу будувати. Потім нову церкву звів, бетонний міст, дороги нові проклав, – говорять мешканці. – А Ющенко нам нічого не зробив, хоча так любив тут відпочивати». У серцях багатьох селян ще не згас гнів на Віктора Андрійовича, який хотів 10 га лісу навколо резиденції оформити під державний заповідник, але люди не дозволили. «Як ми без лісу будемо жити. Він наш годувальник і захисник.  Де тоді збирати гриби, ягоди, де корови випасати, дрова заготовляти?»
В автобусі дорогою додому почула, як односельці говорили про долю сусідньої з резиденцією турбази «Синьогора», яка була раніше окремим комплексом і відносилась до облгазу. Недавно її віддали у Фонд державного майна. Тепер туристична база повинна обслуговувати резиденцію президента. Зараз там живуть і харчуються робітники, які працюють на резиденції.
Нагадаємо, що у серпні цього року проти екс-директора «Синьогори» Михайла Кучера, який працював тут при Ющенкові, відкрили кримінальну справу через нецільове використання коштів, які повинні були піти на ремонт санаторію після повені 2008 року. Гутяни запевняють, що насправді ніякої шкоди турбазі повінь не завдала, це було елементарне відмивання коштів. Очікують повернення Владислава Левенця, який керував президентською дачею за Кучми і якого теж звинувачували у махінаціях. Мабуть, занадто ласий шмат сала, щоб його не скуштувати…    
Мар’яна РИНДИЧ       
Імена героїв публікації змінені з етичних міркувань.
Категорія: | Додав: bond (02.12.2010)
Переглядів: 917 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]