– Маю надію, що невдовзі «Химера» все-таки продовжить своє існування. Хай не за звичною адресою, проте зі збереженням формату роботи. Сподіваюся, що «Химера» відродиться десь так років через три-чотири, – каже піар-менеджер арт-кафе Ірина Малиновська. Шість років тому цей заклад постав на ґрунті політичних подій. Засновники клубу запевняють, що в Івано-Франківську саме звідси розпочалася Помаранчева революція. Проте заклад аж ніяк не став політичним дискусійним клубом, хоча й неодноразово в широких колах згадувалося, що за «Химерою» стоять хлопці із політики. Дякувати Богу, ті хлопці не вмішувалися у процес творення мистецьких заходів. Цією справою тут займалися зовсім інші люди, котрі й стали частиною «Химери». Тому відтепер їх буде дуже непросто собі уявити поза простором цього кафе. Оголошуючи про зупинення діяльності кафе, фактичні його власники Ярослав Яцишин та Петро Шкутяк ділилися кожен своїми легендами щодо свого дітища. Зокрема, мова йшла про потребу в оновленні кафе, мовляв, заїждженість з часом проїдається, свого часу ресторан «Славутич» також робив певні зміни. «Для мене це був вогонь, який горів. А ідея полягала в тому, щоби навколо створювалися заклади подібного характеру, – каже Петро Шкутяк. – Зараз вогонь вийшов за межі того приміщення. Що там буде далі, сказати важко. Можливо, вже з жовтня буде щось по-новому із новими, молодими людьми». Одним із зачинателів творчих вечорів у арт-кафе був відомий письменник Юрій Андрухович. Частенько він любив тут смакувати філіжанку кави. Саме завдяки йому чимало українських та закордонних знаменитостей дізналися про Івано-Франківськ та провели власні творчі вечори в колі однодумців. На початках сам Андрухович проводив літературні вечори, згодом він став з’єднуючою ланкою, через котру до «Химери» линули потоки талантів – як літературних, так і музичних. Свідченням цьому є напрацювання кафе щодо донесення нетрадиційних, неформатних видів мистецтва до широкого кола шанувальників. Для багатьох «Химера» була і залишиться місцем культурного відпочинку. Свого часу у книгу відгуків хтось написав чудові слова, котрі працівники кафе часто любили використовувати як власний девіз: «Химера» – це дещо більше, ніж кав’ярня, де готують смачну каву…, це дещо більше, ніж виставковий зал, де можна побачити картини відомих художників…, це не просто місце зустрічі письменників та поетів… «Химера» – це прихована душа міста Івано-Франківська». Проте, як відомо, на місці «Химери» невдовзі повинно з’явитися нове кафе, в котрому будуть проводитися подібні вечори та мистецькі заходи. Очікуване відкриття закладу має відбутися 1 жовтня. Наразі ж Івано-Франківськ продовжує жити своїм життям. І поки «Химера» витає десь у невагомості, то реальні події в місті все-таки відбуваються. Володимир Бодак
КОМЕНТАРІ Тарас Прохасько, письменник, автор назви «Химера»: – На думку мені спадають одразу дві цитати. Одна належить ініціаторові створення «Химери» та одному із власників Петрові Шкутяку. Якось він сказав одну дуже просту фразу: все має свій початок і свій кінець. Ця фраза мені зараз стає дуже в пригоді, навіть у конкретному випадку щодо кафе «Химера». Також хотів би згадати письменницю і журналістку Таню Єрушевич, котра декілька років тому написала про «Химеру», що там все дуже добре, але такий заклад один-єдиний, і ми не маємо вибору. Я думаю, що «Химера» насправді відіграла свою велику роль. Вона була тим чимось єдиним, що привертало увагу, і виконувала функції багатьох заходів. Власне, у цьому була її велика сила, котра врешті й привела до кінця. Не могло бути в Івано-Франківську одного закладу, який би брав на себе так багато функцій. Думаю, що, крім «Химери», у нашому місті мають бути ще й інші заклади. Сподіваюся, що продовження існування «Химери» можливе. Вона може міняти свій вигляд, своє призначення, навіть назву. Дуже важливо, щоби ті, кому було добре в «Химері», не переоцінювали її значення і не думали, що без неї не буде життя чи не буде Франківська. Буде «Химера» – буде добре, не буде її – то буде інакше, а ми будемо її пам’ятати як найкращий момент свого життя.
Мирослав Яремак, художник-концептуаліст: – «Химера» не закінчилась, вона реінкарнується. Думаю, що все буде добре. Наскільки мені відомо, то вже всередині жовтня цей заклад знову запрацює. А я зможу надалі продовжувати реалізовувати себе у творчому плані. У «Химері» в мене було завдання втілювати в життя конкретний проект. Якщо мене попросять робити щось для оновленого кафе, то робитиму те, що буде потрібно і цікаво. Івано-Франківськ як культурний центр може витримати і три, і навіть чотири аналогічні центри, де будуть напрацьовуватись більш ґрунтовно якісь напрямки мистецтва. Залишається сам факт, що «Химера» була тільки одним мистецьким центром. А це дуже парадоксально, адже Івано-Франківськ готовий на значно цікавішу культурну експансію.