Четвер, 28.11.2024, 09:55
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[356]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті »

До шлюбу – у вишиванці
Весільний дрес-код
Світлана Лавришин і Юрій Гринішак не просто вирішили одружитися, одягнувши вишиванки. Запрошуючи гостей на святкування весілля, вони пропонували усім родичам і друзям приєднатися до них і також одягнути вишиті сорочки. Наш кореспондент поцікавився у Світлани, як виникла така ідея і чи часто вона  одягає вишиванку?
«Ще в школі на різні святкування учні-випускники одягають форму. Але ми ніколи не ходили у шкільній формі, вона чужа моєму поколінню. Тому на нашу урочисту лінійку всі учні вирішили одягнути вишиті сорочки. І це правильно, бо саме так ми й привчалися шанувати наші народні традиції, – пояснила Світлана. – Також у Надвірній дуже багато людей одягають вишиванки на День незалежності і це неймовірно гарно, коли і молодь, і старше покоління одягнені у вишиті сорочки. Тому коли мама Юрія запропонувала нам одягнути національний одяг на весілля, нам дуже сподобалася ця ідея. Тим більше, що в нашій родині вже був схожий випадок: наречена була родом з Надвірної, а наречений зі  Швейцарії. Весілля робили в Україні. І вони одягнули національні костюми кожен своєї країни».
«Коли ми запрошували гостей на весілля, то просили, щоб усі по змозі одягли, якщо не повністю національні костюми, то хоча б вишиванки, – продовжила Світлана. – Звичайно, вишиті сорочки є не в кожного, але більше половини гостей все-таки одягли їх. Знаєте, коли ми стояли біля РАГСу і фотографувалися, перехожі були шоковані. Навіть не знаю, що їх так дивувало: чи те, що в будний день багато людей у вишиванках, чи сама ідея такого весілля?! І було дуже приємно, коли усі так звертали увагу, підходили і цікавилися».
Світлана додає, що багато подруг, гостей весілля і тих, хто просто бачив весільні фотографії, говорили, що обов’язково придбають для себе вишиванки і у майбутньому теж виходитимуть заміж в національних українських строях.

І наречені, і гості

Молоді подружжя, які одягають вишиті сорочки в день свого весілля, трапляються нерідко.
Провідний спеціаліст відділу реєстрації актів цивільного стану Івано-Франківського міського управління юстиції Юлія Цалин каже: «За минулий рік були випадки, коли наречені приходили розписуватися в національних костюмах. Бувало, що не тільки наречені, але й дружби з дружками, батьки та гості. Вишиванки стають дедалі популярнішими. В більшості випадків молодь, яка підтримує національні традиції, закликає приєднуватися до них і всіх запрошених. Я не так давно працюю тут, але вже бачила близько семи випадків одруження в національному одязі. Одного разу приходила наречена не у фаті, а у віночку із стрічками і це виглядало дуже красиво».
Багато наречених одягає вишиванки лише на розпис. Проте чимало священиків розповідають, що їм доводилося вінчати пари, що одягалися в національні строї і так приходили по церковне благословення шлюбу.
«За час, що я працюю в Івано-Франківську, в мене було лише два випадки, коли в національних строях чи просто у вишиванках молодята брали шлюб, – розповідає священнослужитель катедрального собору святого Воскресіння о.Іван Жук. – Це справді свідомі християни й українці. Ми повинні відроджувати національний стрій, бо українська вишиванка має надзвичайно глибоку символіку. Це символ долі молодят, які зв’язують своє подружнє життя в одне ціле. І так, як сорочка вишита гармонійно різними відтінками і барвами, так і доля самих молодят вишита життєвими барвами».

І не лише весілля
Якщо кілька годин поблукати різноманітними соціальними мережами, то можна побачити величезну кількість людей, які вивішують свої фотографії у вишиванках. У більшості випадків вишиті сорочки молодь одягає на різні свята, як церковні, так і державні. Проте поволі вишитий одяг стає неодмінним атрибутом усіх сфер життя молодої родини. Так, величезна кількість людей вбирає вишиванки на хрестини дітей. Більше того, у вишиванку одягають навіть немовлят.
На форумах Інтернет-крамниць величезна кількість пропозицій. І вишита сорочка – далеко не все. Пропонують вишиті теніски і майки, сумки і пояси, пелюшки для новонароджених і, звісно ж, весільний одяг.
Молодь відроджує давні традиції. І якщо дехто просто слідує новій моді, то більшість молодих людей відшукує матеріали про давні обряди, підходячи серйозно і вдумливо до кожного важливого моменту у своєму житті.
Любов ЗАГОРОВСЬКА

Категорія: | Додав: bond (17.02.2011)
Переглядів: 2251 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]