Середа, 27.11.2024, 20:32
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[356]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті »

ДІЛО
Проста схема
У випадку з нашою областю, – розповідає кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів ПНУ ім. Василя Стефаника Омелян Левандівський, – наявність значної кількості банків зумовлена простою схемою: головний офіс банку, який знаходиться, як правило, в Києві, відкриває свої філії та представництва у регіонах з метою залучення якомога більшої кількості фінансових ресурсів. Це можуть бути навіть безбалансові відділення з мінімальною кількістю працівників. Мета цих відділень – залучити депозити у населення, нехай і в невеликих розмірах, і чим більша мережа таких невеликих відділень – тим простіше знайти клієнтів. Це вигідніше, ніж відкриття одного великого офісу з багатьма працівниками. А взяті в регіонах фінансові ресурси згодом відправляються в головний офіс банку. Вони і  формують кредитний портфель, який в кінцевому результаті визначає потужність банку та його впливовість на ринку фінансових послуг.
Станом на 1 квітня 2012 року в Україні налічується 195 діючих банків, з яких 177 мають ліцензію НБУ на здійснення банківських операцій. Наразі у Верховній Раді України зареєстровано законопроект про збільшення статутного капіталу банків із 75 млн. грн. до 500 млн. і в разі його ухвали, за підрахунками експертів, в Україні може залишитися 40-50 фінустанов.

Банків таки поменшає
– Насправді ситуація з кількістю банків вже змінилась, – каже керуючий «Укрексімбанку» в нашій області Юрій Друк. – 2012 рік – це вже четвертий рік (від 2008-го), коли банківська мережа як в Україні, так і зокрема в Івано-Франківській області, загалом не просто не росте, а скорочується. І оскільки ринок банківських фінансових послуг дуже конкурентний, то їх кількість і якість визначається попитом. На думку Юрія Друка, в найближчий рік-два будуть продовжуватись процеси як кількісного, так і якісного скорочення банківських представництв у нашій області. З кількісним скороченням все зрозуміло – буде зменшуватись кількість зареєстрованих точок, відділення будуть закриватися. А якісне скорочення полягає в пониженні класу тих банківських представництв, які у нас є. Тобто банк-юридична особа перетворюється у філію. Балансові підрозділи – філії чи дирекції багатьох комерційних банків – і далі будуть втрачати свій статус і переходити в статус безбалансових відділень. Якщо ще зовсім нещодавно кількість балансових банківських підрозділів перевищувала два десятки, то зараз їх вже менше десяти.
А ось начальник відділу аналізу та досліджень «Райффайзен Банку Аваль» Дмитро Сологуб вважає, що скорочення банківських установ «навряд чи буде масовим». Причина, мовляв, криється в досить м'яких вимогах до капіталізації банків, з одного боку, а з іншого – процеси злиттів і поглинань все ще складні через законодавчі та організаційні формальності».

А банк твоєї землі?..
Навряд чи також найближчим часом на Прикарпатті буде створено банк з місцевою пропискою. Нагадаємо, до продажу полякам таким «банком твоєї землі» був банк «Прикарпаття». Сьогодні в Івано-Франківській області немає жодного банку-юридичної особи. Тобто, у нас знаходяться лише філії та представництва банківських установ, а їх головні офіси розташовані переважно в столиці. Чому спостерігається така ситуація?
«Місткість фінансового ринку нашого регіону не є достатньою для того, щоб юридична особа-банк міг функціонувати з дотриманням всіх нормативів, які зараз висуваються до банків, – пояснює керуючий «Укрексімбанку» в нашій області Юрій Друк. – Насправді немає в нашій області ні таких грошей, ні такого власника, який зміг би сформувати у достатньому обсязі і статутний капітал, і забезпечити відповідну кількість кеш-лоу (руху готівки), щоб банк функціонував».
Шкода. Логічно, що прикарпатцям вигідніше було б вкладати гроші в наші регіональні банки. Адже це була б наша власна грошова маса – ми вкладаємо, ми ж і отримуємо прибуток, одночасно збагачуючись та розвиваючи наш регіон. Однак, наразі така система взаємовигідного вкладання грошей залишається для нас недосяжною.

9-те місце з 25-ти 
А тим часом кандидат економічних наук та радник голови правління ПАТ «Кредобанку» Руслан Гриценко в одному зі своїх досліджень визначив фінансову привабливість областей України для банківської діяльності. Отже, за загальним рейтингом ефективності областей, Івано-Франківська область займає 9 місце з 25. Тобто є економічно привабливою. За показниками залучення коштів на одне банківське відділення наша область – на 12 місці, за залученням коштів, враховуючи густоту населення, – на 10-му, а за ефективністю кредитних операцій – на 7-му. У цьому рейтингу автор керувався такими факторами, як загальні фінансові показники регіонів (обсяги залучених депозитів та наданих кредитів) та рівень конкуренції в регіоні.
Кількість залучених депозитів у нашій області становить 5385 мільйонів гривень, з яких більша частка – 4354 млн. – вклади фізичних осіб.

«Брудні» гроші
Ні для кого не секрет, що в Україні і сьогодні гостро стоїть проблема фінансової олігархії. Створення фіктивних комерційних структур дає можливість лідерам організованих злочинних угруповань та наближеним до них особам відкрито брати участь у суспільному житті, діяльності державних установ. Найпоширеніші схеми відмивання коштів пов’язані з операціями з незаконного виведення грошей за кордон та інвестування з офшорних зон. Банківські установи беруть у цьому безпосередню участь. Здавалось би, банки тут ні при чому, адже вони сліпі виконавці. Але якщо взяти до уваги те, що власником банку та його найбільшим (а подекуди і єдиним) клієнтом є одна і та ж сама особа, можуть виникнути досить цікаві запитання. Щоб грамотно перетворити «брудні» гроші в «чисті», використовується схема з безлічі фінансових операцій, а через свої власні банки дуже легко проводити їх без жодних підозр з боку держави.
«Івано-Франківськ – маленьке місто, можливо, тому у нас рівень правопорушень у галузі банків порівняно невисокий, – розповідає начальник сектора протидії злочинам у фінансово-кредитній сфері МВС України в Івано-Франківській області Валентин Блєднов.  – Так, звичайно, злочини є, як і в будь-якій іншій сфері, бо завжди в суспільстві знайдуться люди, які ступлять на кримінальну «стежину». Але в цій галузі ці випадки, зазвичай, поодинокі. Якщо правопорушення вчиняється, наприклад, працівником банку на рівні дисциплінарного проступку, то це компетенція служби внутрішньої безпеки, яка є у кожному банку індивідуальна. А взагалі рівень злочинів у фінансово-кредитній сфері визначається кількома факторами: по-перше, якщо зменшується кількість банківських установ, відповідно, і кількість фінансових правопорушень падає також. Саме це у нас в області (та і в державі також) спостерігається зараз. По-друге, зниження обсягу виданих населенню кредитів також провокує зменшення правопорушень, пов’язаних з банками. До того ж, їх масове надання фізичним та юридичним особам кілька років тому було однією з передумов банківської кризи, бо згодом виникла суттєва проблема з їх поверненням. Багато банків банкрутувало. Зараз самі банки обмежили для себе цю послугу, звичайно, в розумних межах, але якщо порівняти з докризовими показниками кредитування 2008-2009 років, то різниця дуже суттєва. Щодо української олігархії та всього, що з нею зв’язано, можу сказати лише одне: заперечувати її наявність не можна, але  поки що і немає докуменальних доказів її існування, то вживати заходи проти цього явища теж неможливо», – наголошує начальник сектора протидії злочинам у фінансово-кредитній сфері МВС України в Івано-Франківській області Валентин Блєднов.
Оксана ГЛУШКЕВИЧ
Категорія: | Додав: bond (17.05.2012)
Переглядів: 1494 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 петро  
0
Працювати немає де а самі банки дають людям кредити і потім вони стають кредитними рабами. Не будьте дурні не беріть кредитів.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]