Традиція, що стала модою Переглядаю світлини з випускного балу своїх батьків: простота, білий колір, скромність, дитяча наївність… Що зовсім не скажеш про сучасні бали, які перетворились на модне шоу, справжню «показуху» під девізом: «хто виглядатиме краще і дорожче». Мода – пані вередлива та капризна. А ось випускний бал — це своєрідний синтез моди і звичаїв. Традиційно мусять бути гарна сукня, зачіска, букет, а вже якими вони будуть, якої форми, кольору, фасону, визначає мода. Перший у житті світський раут вимагає всебічного підходу до вбрання. Здавалося б, що складного може бути в виборі одягу для випускного балу? Справа в тому, що прагнення зовнішнім виглядом підкреслити свій раптово знайдений дорослий статус може й пожартувати з юними модницями.
Хто ж стане королевою балу? Для молодої дівчини випускний бал – одна із найважливіших подій її життя. Саме в цей вечір вона ступає на поріг усвідомлення своєї жіночої природи й чарівної магії, від цього вечора вона чекає втілення своїх романтичних мрій, першого відчуття дорослої самостійності й визнання своєї краси. Сукня для випускниці – питання номер один. Передбачливі модниці придбали наряди ще за два-три місяці до головного дійства, та це розголошенню в колі однокласниць не підлягає, бо є на рівні державної таємниці. Добре, що сьогодні проблем з придбанням сукні немає, оскільки її можна купити всюди: на ринку, в спеціалізованих магазинах, торгових центрах або взяти напрокат чи пошити на замовлення. Ціна коктейльного або вечірнього плаття становить від 500 до 1500 гривень, більш екстравагантної та бальної — від 800 до 3000 грн. Послуги кравчині коштують від 200 гривень і більше, залежно від складності пошиття та індивідуальних тарифів майстринь.
Твій козир – індивідуальність Ірина Поліщук, мама випускниці, розповідає, що не жаліла грошей на випускне вбрання для своєї доньки. «Випускний вечір в її житті буде лише один раз! Навіть нареченою можна стати декілька разів», – пояснює вона. Деякі батьки витрачають шалені гроші на підготовку своїх юних леді до шкільного балу, щоб бува не виглядати гірше. Пані Ірина запевняє: «У нас все буде в межах розумного. Донька й сама це розуміє. Пошили сукню на замовлення у знайомої кравчині, але з якісної натуральної дизайнерської тканини. Загалом вийшло недорого, але ексклюзивно». Мати випускниці відкриває секрет своєї юної принцеси: «Більше уваги ми приділили її зовнішності. Для цього донька пройшла курс у косметолога, робила спеціальні маски для волосся, відвідувала солярій, зробила ніжний манікюр та педикюр». Власне бачення моди сучасні попелюшки демонструють і своїми «кришталевими черевичками». Жіноче взуття (переважно босоніжки) можна придбати за ціною від 250 до 1000 гривень. Як правило, туфельки для урочистостей підбираються в тон до сукні або темніші. Але не менш важливо, щоб обране вами взуття було зручним. Так, якщо ви не звикли до 10-сантиметрових підборів, не варто наважуватися на них навіть заради такої події. Ви будете танцювати, вам треба чимало ходити, на вас будуть спрямовані десятки поглядів і об’єктивів камер. Ви готові відмовитися від граціозної ходи і танців всю ніч заради карколомних вершин? Довершить неповторний образ випускниці оригінальна біжутерія, святкова зачіска, манікюр та макіяж. Зачіска в івано-франківських салонах коштує від 100 гривень. Класичний манікюр вартує 35 гривень, а художній — 70, макіяж – від 50 грн. Перукар-стиліст Марія Сапіжак рекомендує: «До брючного костюма або сукні простого крою краще гладко зачешіть волосся, або створіть пишну зачіску з локонів, що вільно спадають. Якщо у вас довгі коси, то найрозумніший спосіб зберегти фризуру на весь день – закласти волосся догори. Можна використовувати різноманітні шпильки та заколки зі стразами. Наймодніший варіант – широка стрічка, пов’язана вище лоба або живі квіти у локонах».
Кавалер з маминими грошима Святково «прибрати» до випускного вечора юнака обходиться трохи дешевше. Адже не треба витрачати гроші на макіяж, манікюр, педикюр, зачіску та різноманітні аксесуари на кшталт сумочки в тон святкового вбрання. Та все ж зовнішній вигляд випускника обійдеться в кругленьку суму. Ціна костюмів — від 700 до 2500 гривень. Цікаво, що тепер випускники мають можливість (і так здебільшого роблять) підібрати сорочку під колір сукні улюбленої однокласниці. Сорочка та краватка обходяться дешевше, аніж аксесуари випускниць. Зручне взуття, в якому випускники сміливо можуть вирушити на свій перший бал та покружляти у вальсі, коштує 400—100 гривень. Обов’язковим аксесуаром у день прощання зі шкільною родиною є квіти. Ціна запашних та різнобарвних букетів — від 50 до 200 гривень. Але випускники не обмежуються тільки одним букетом, адже хочеться подякувати й зробити приємне всім улюбленим вчителям. Святкові наряди та квіти – це тільки один із пунктів витрат на прощання зі школою. Додайте ще накритий стіл у святковій залі, музику, тамаду, транспорт, відео- та фотозйомки. Додатковими послугами є феєрверки, салюти, шоколадні фонтани, вогняне шоу, клоуни, ді-джей… Все залежить від престижності школи та забаганок випускників. Ще й класного керівника треба обдарувати, і школі прощальний подарунок купити… Якщо підсумувати, виходить 3000 – 5000 гривень потрібно витратити батькам, щоб їхнє чадо гідно попрощалось із рідною школою. Але основна сума витрат тільки попереду – довгоочікувані студентські роки. А якщо врахувати ще й гонорари репетиторам впродовж року, то й у двадцять тисяч гривень не вкладешся. Витрати немалі, але така подія цього варта. На все життя у пам’яті залишиться радісно-тужливий спогад про останній вечір, який ви провели разом із однокласниками. І як би ви не присягались у вірності шкільній дружбі, як би не клялись підтримувати класні традиції, доросле життя розставить свої розділові знаки. З’являться нові друзі, нові інтереси, і через кілька років ви зустрічатиметесь зі шкільними друзями хіба що в Інтернеті. Тож насолодіться сповна цією прощальною шкільною вечіркою. Мар’яна Риндич