Тваринні почуття Безперечно, хутро споконвічно було предметом розкоші, його престиж походить від унікальної пухнастої структури, елементи якої збагачують вигляд зимових речей, а не тільки верхнього одягу. Під «натуральну» шубку можна вдягнути звичайну «водолазку» і не мерзнути. Легко, тепло, сексуально – це не весь перелік переваг одягу із хутра звірят. Натуральна шкура є екологічно чистим матеріалом, тому вона позитивно впливає на тіло людини, додає їй сміливості та впевненості. Більшість людей, вибираючи шубу, керуються тільки естетичними міркуваннями. Проте хутро може не лише додати вам шарму та престижу, але й істотно вплинути на поведінку та характер. Відомо, що різні види хутра позитивно впливають на організм людини, адже несуть енергетику своїх справжніх «власників». Шкура, що має довгий ворс, наприклад, лисиця, песець, канадський єнот або тхір, несе надзвичайно могутній еротичний та емоційний заряд. Тому психологи не рекомендують носити речі з такого хутра темпераментним та енергійним людям. Пухнасту шубку краще носити особам, яким не вистачає енергії і рішучості. Хутро з коротким ворсом, наприклад, горностай, норка, соболь, шиншила, володіє холодною аурою, що додає йому аристократизму, благородства та відтінку зарозумілості. Шкура цих тварин має величезний енергетичний заряд, тому допомагає власникам зберігати і накопичувати природну чарівність. Коротке хутро найкраще підходить людям з підвищеною емоційністю. А ось особам замкнутим та нерішучим краще вибирати шубки зі шкіри домашніх тварин, таких, як каракуль, кролик або овчина. Їхнє хутро несе в собі позитивний теплий заряд і має захисні властивості. Найкраще воно підходить дітям і старшим особам. А ось шкура водних тварин – котика, нутрії, ондатри, бобра має очищувальні властивості. Кажуть, що вироби з такого хутра захищають своїх власників від злих очей та приворотів.
Заглянь в очі своїй шубі Нав’язані людям стереотипи про хутро як ознаку престижу та успішного соціального статусу мають і другий бік медалі. Адже кожен виріб зі шкіри та хутра – це результат нестерпного болю, страждань та вбивства десятків живих істот. Шкіряно-хутряна індустрія підтримує жорстокі варварські звичаї, приховуючи страшні таємниці: тварин не просто вбивають, а жорстоко нищать, здираючи з іще живих тварин шкуру, а для вбивства використовують отруту, шкідливий газ, задушення, перелом хребта… Наприклад, для однієї шубки треба вбити: 40—80 соболів, 55 норок, 100—400 білочок, 60 куниць, 11 борсуків, майже 30 королівських кролів, 125 горностаїв, 8 тюленів, 30 ондатр… А відходи діяльності ферм хутряного тваринництва містять велику кількість фосфору та азоту, що забруднюють ґрунтові води. При виготовленні шуб використовуються каустичні хімікати, а затрати енергії на виготовлення однієї натуральної шуби у 20 разів перевищують затрати на виготовлення аналогічної штучної шуби! Крім того, умови, в яких вирощують тварин на фермах, прирівнюються до умов концтаборів часів Другої світової війни. Крім того, сучасна легка промисловість пропонує чудові альтернативи натуральному хутру — штучні матеріали та тканини, які не поступаються натуральним за тепловими властивостями, а також є більш практичними та доступнiшими. Це, наприклад, штучне хутро, синтепон, холофайбер, спанбонд, ватин.
Стоп зооциду! Якщо у Європі знаменитість ризикне з’явитись на публіці у розкішному хутрі, шубку можуть облити фарбою захисники прав тварин. В Україні «м’яке золото» все ще залишається елементом престижу. Його без найменших докорів сумління носять фактично всі селебріті. Зрештою, аргументи захисників тварин розбиваються об монотонне «ми ж їмо м’ясо тварин, хоча їх також шкода!». У нас є багато екозахисників, але вони ще не такі ініціативні та рішучі, як у США, Європі та Росії. У Києві захисники тварин вже влаштовували акції проти вбивства бездомних тварин, проти полювання і проти невідповідних умов утримання тварин у зоопарку та дельфінарії. На Прикарпатті ж, де знаходиться славнозвісна тисменицька фабрика, натуральне хутро носять всі, хто тільки до цього «доробився», не відчуваючи ніяких докорів сумління. У Великiй Британії, Голландії, Австрії, Швейцарії, Швеції, Італії та інших країнах існує повна або часткова заборона «вирощування хутра» на фермах. Полювання на тварин за допомогою силець та капканів заборонене в усіх країнах, окрім Росії, США та Канади. Бельгія ввела повну заборону на імпорт, виготовлення та продаж хутра тюленів. Проти натуральних хутряних виробів активно виступають відомі особистості: Кім Бессінджер, Пол Маккартні, Бріджит Бардо, Мобі, співаки Пінк, Памела Андерсен, Лайма Вайкуле, Артемій Троїцький, Олена Коркова, Олексій Мартинов та інші. Такі знамениті дизайнери, як Стелла Маккартні, Кельвін Кляйн, Вiв’єн Вествуд, Кеннет Коул, Ральф Лоурен уже відмовились від пошиття одягу з натурального хутра. Деякі бренди заявили про свою відмову від використання хутра у своїх колекціях: J. Crew, Calvin Klein, Mango и Zara, Prada, Guess, TopShop, Polo Ralph Lauren, С&A, Peek & Cloppenburg, Kleider Bauer, Burton, Clerys Departament Store (Ірландія), Кастро (Ізраїль), Charmone та інші. В Україні рух проти вбивства тварин ще не дуже потужний, бо тільки починає набирати обертів. Увагу суспільства захисники тварин намагаються привернути різними масовими акціями, під час яких розповідають правду про те, як «народжується» стильна загортка після смерті невинних звірят. Мар’яна Риндич
Бліц-інтерв’ю Чи носите ви натуральне хутро? Олена Третяк, директор ТРК «Вежа»: – Так, я дуже люблю носити натуральне хутро. У мене є три шуби – одна з каракулю, друга з нутрії і ще дублянка з італійської кози – моя найулюбленіша загортка. Штучного хутра просто не визнаю. Натуральні шубки дуже престижно виглядають, вони теплі і приємні для тіла. Треба вже і шапку хутрову придбати, адже голова на морозі мерзне. Моя мрія, мабуть, як і кожної жінки, отримати у подарунок від чоловіка норкову шубу. Надіюсь, на наступну зиму буду мати таку загортку. Моя дочка розповідає, що в Америці захисники тварин можуть облити шубу зеленкою чи навіть підпалити. Не уявляю, що я б зробила з ними, якщо б мені пошкодили мою річ. Слава Богу, у нас хутро можна сміливо носити.
Неля Романовська, редактор журналу «Щаслива пара»: – На жаль, у мене ще немає загортки із натурального хутра, хоча я собі вже пригледіла одну шубку із норки. Маю лише шапку із писця та дублянку із цигейки. Хоча вважаю, що кожна жінка заслуговує на те, щоб ходити у хутрі та діамантах. А те, що деякі знаменитості відмовляються від натурального хутра, то це такий своєрідний піар. Якщо відмовлятись від шуб, то треба вже і м’ясо не їсти. А ось шубу із шиншили я б не купила, адже це таке миле, малесеньке звірятко. Штучне хутро теж є гарне, навіть не відрізниш від натурального. Але це ж синтетика, і вона ніколи не зрівняється зі справжнім ворсом.
Софія Томенчук, директор Івано-Франківського коледжу технологій та бізнесу: – У мене є дві шубки – одна нарядна із стриженої норки, а друга «робоча» із кролика. Хоча я не люблю носити головні убори, але якщо вже сильний мороз, то одягаю норкову шапку із козирком. За знаком зодіаку я Лев, то вже самі зірки спонукають мене до всього красивого і дорогого. Але я не кохаюсь у хутрі, для мене це лише зимова загортка. І якщо б у нашому місті проводились акції проти натурального хутра, я б не задумуючись відмовилась від своєї шубки. Ніколи глибоко не задумувалась над тим, але це дійсно трохи неетично – носити шубки із чужих шкур. Хоча я категорично проти штучного хутра, краще вже одягати речі пухові, кашемірові або просто із тканини. Головне, щоб вони були зручні та красиві.