Про необхідність реформ у житлово-комунальній галузі на всіх рівнях говорять ледь не з часів незалежності України. Але досі у цьому напрямі влада вживала, можна сказати, напівзаходи, що призвело галузь до катастрофічного стану. Не став винятком і обласний центр Прикарпаття. Його мешканці найбільше нарікають на роботу ЖЕО, які не виконують покладених на них обов’язків з утримання житлового фонду, бо погрузли в боргах і їм завжди не вистачає коштів.
З чистого листка У середині вересня 2009 р. з подання івано-франківського міськжитлокомунгоспу міська рада попереднього скликання ухвалила рішення, яким на базі дев’яти ЖЕО створила стільки ж нових комунальних підприємств під назвою житлові компанії. Унікальність цього маневру полягала в тому, що житловим компаніям планувалося передати все майно ЖЕО, а ЖЕО натомість залишити одні борги. Такий хід, за задумом тодішнього керівництва УЖКГ, мав дати змогу почати роботу житлових компаній без боргів, так би мовити, з чистого аркуша. Як би вони запрацювали і чи не з’явилися б і в них нові борги, невідомо. Але рано чи пізно все одно б постало питання про порушення процедури банкрутства ЖЕО. І цей час настав. «Іншого шляху, ніж застосувати процедуру банкрутства, у нас немає, – каже заступник міського голови з питань ЖКГ Микола Саєвич. – У цих підприємств величезні борги, а штрафні санкції за протермінування їх сплати вже перевищили суму боргів. Сама назва Закону «Про відновлення платоспроможності боржника, або визнання його банкрутом» говорить про те, що спершу підприємствам надається можливість відновити платоспроможність. Ми хочемо застосувати цей закон, бо з часу, коли буде порушена процедура банкрутства, накладається мораторій на задоволення вимог кредиторів. Податкова інспекція і Пенсійний фонд погодилися на укладання мирової угоди і списання штрафних санкцій. Сплату основного боргу можна буде реструктуризувати і відтермінувати на 5-10 років». М.Саєвич також додав, що у скорому часі таку ж процедуру можуть ініціювати й щодо ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» та управління з випуску шляхобудівельних матеріалів.
Не помогло Між іншим, свого часу процедуру банкрутства пройшло КП «Івано-Франківськводоекотехпром», до роботи якого у депутатів міськради зараз теж виникло чимало запитань. Вони навіть рекомендували міському голові звільнити в.о. гендиректора цього підприємства Р.Шестопалова із займаної посади, подолавши накладене міським головою на це рішення вето. «Те, що «Водоекотехпром» пройшов процедуру банкрутства, доводить, що вона ефективна, – наголосив М.Саєвич, який донедавна його й очолював. – Сплату боргів невеличкими сумами розтермінували до 2012 року, відбулося об’єднання і скорочення штату. Зараз на підприємство прийшов новий керівник і мені, як колишньому директору, некоректно давати йому оцінку. Він обіцяв, що з його приходом фінансовий стан і робота підприємства покращиться, а результат вийшов дещо іншим. Хоча сказати, що стан підприємства надкритичний, теж не можна». Водночас М.Саєвич зазначив, що кожне велике підприємство повинно мати відкриту кредитну лінію для оперативних потреб, а те, що повільно йде робота щодо освоєння коштів кредиту Світового банку на модернізацію підприємства, прокоментував коротко: «Треба працювати».
Програма реформ Сповідуючи такий же принцип, депутати міськради зажадали від виконавчої влади міста представити їм на розгляд перспективну комплексну програму реформування ЖКГ. Міськвиконком її вже затвердив. Учора програму планували розглянути в комісіях міськради та обговорити на засіданні депутатського клубу. За словами комунального віце-мера, заходи цієї програми передовсім спрямовані на покращення якості послуг, об’єднання й скорочення ЖЕО та комунальних підприємств, відокремлення функцій замовника і виконавця робіт, створення керуючих компаній і конкурентного ринку надання послуг, впровадження єдиних розрахункових книжок з сплати житлово-комунальних послуг, затвердження індивідуальних тарифів на утримання кожного конкретного будинку і стимулювання створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). «У місті є 156 ОСББ. Це приблизно дві комунальні ЖЕО. Але кількість ЖЕО не зменшилася. Як було дев’ять, так і залишилося, – констатує М.Саєвич. – У ході реформи ми плануємо скоротити їх кількість шляхом об’єднання, що дасть змогу мінімізувати управлінські витрати, створити житлову і управляючу компанії. Але цей перехід має бути плавним, бо наразі у нас ще не розвинений ринок надання послуг, який сформується десь за 2-3 роки». Водночас, за словами М.Саєвича, одностайності щодо шляхів реформування ЖКГ нема навіть у виконавчій владі. Тим більше невідомо, як цю програму сприймуть депутати міськради. Але комунальний віце-мер переконаний, що заради міської громади виконавча і представницька влада мусять дійти якогось спільного знаменника. «Ми написали свою програму. Якщо депутати її затвердять, ми будемо її виконувати. Якщо депутати запропонують і ухвалять альтернативну програму, ми теж будемо її виконувати. У нас з депутатським корпусом конструктивна робота», – запевнив М.Саєвич.
Треба приймати за основу «Депутати будуть дуже уважно розглядати цю програму, але детально вивчити її за кілька днів просто неможливо. Тому, швидше за все, приймемо її за основу і запропонуємо відправити на доопрацювання, щоб врахувати і внести до неї запропоновані депутатами зміни», – прогнозує секретар міськради Руслан Марцінків. На його думку, цю програму потрібно приймати хоча б тому, щоб задати напрямок руху до реформування ЖКГ, адже це галузь, без якої місто не може повноцінно існувати: «Фактично і практично, це основа забезпечення життєдіяльності міста». «На жаль, за останніх п’ять років жодних якісних змін у цій галузі не відбулося. Теперішній її критичний стан – це наслідок попередньої безгосподарності. Практично всі комунальні підприємства є банкрутами. І це тоді, коли всі кадрові призначення робилися міським головою і фінансування комунальних підприємств відбувалося у його ручному режимі. А тепер іншого шляху, як застосувати до них процедуру банкрутства, немає. Але ми повинні вжити всіх запобіжних заходів, щоб під час цього процесу майно територіальної громади не відійшло до якоїсь третьої сторони», – наголосив Р.Марцінків. Хвалимир ВЛАДІВ