Четвер, 28.11.2024, 12:44
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[356]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті »

35 гектарів – оптом чи вроздріб?..
У різні часи «виношування»
    ринкової ідеї поставали за-
    питання: хто реалізовуватиме цей проект на Прикарпатті і на якій саме території, за відсутності вільних земельних ділянок, постане новий ринок? Якщо з першим ситуація прояснилася, то з другим — питання і досі відкрите.
В обласному центрі Прикарпаття зведенням оптового ринку займатиметься ТзОВ «Агроринок БЕАРС Івано-Франківськ», яке зареєстроване в Івано-Франківську 7 травня 2009 року. Серед засновників підприємства – Всеукраїнська громадська організація «Національна аграрна палата України», ТОВ «Агрофорум» і БЕАРС «Логістикцентр». Подібні товариства з обмеженою відповідальністю і з тими ж засновниками створені у всіх регіонах України: БЕАРС Харків, БЕАРС Одеса і т.д.
Передбачається, що одним з фінансових джерел для реалізації проекту буде кредит Європейського банку реконструкції і розвитку. Варто зауважити, ЄБРР має великий досвід з інвестування і створення подібних ринків у країнах Східної і Центральної Європи, зокрема, в Польщі, Угорщині і Румунії. У 90-х роках ЄБРР виступав співінвестором і разом з урядами й аграрними виробниками цих країн реалізовував низку проектів. Через 7-8 років ці об’єкти було приватизовано, і на сьогодні вони успішно працюють, реалізовуючи плодово-овочеву продукцію в Європі.
«Вже отримані кошти від Євросоюзу та інших інвесторів на будівництво ринку в Одесі, Миколаєві і під Києвом. Тупцюємо на місці лише ми. Всі інші рухаються. В нас був графік, згідно з яким ще у вересні минулого року ми повинні були розпочати будівництво майданчиків для торгівлі з автомобілів. Але через відсутність земельної ділянки не зроблено нічого», — розповідає директор підприємства «Агроринок Беарс Івано-Франківськ» Сергій Песчальніков.
За словами директора підприємства, загальна вартість будівництва — 30 млн. доларів. Реалізація проекту — поетапна. Перший етап – майданчик для торгівлі з автомобілів, другий етап – термінал класу А для зберігання овочів і м’ясної продукції, третій етап – завершення будівництва. «Фактично перший етап ми вже могли завершити. Люди вже сьогодні могли б виробляти і продавати свою продукцію. Ми провели дослідження, яке засвідчило, що мінімум до 1000 тонн село може надати овочевої продукції», — підкреслює Сергій Песчальніков і додає: «Загалом ми не чекаємо інвестицій з Європи. Ми переконані, що самі виробники готові вкласти гроші в цей ринок, який буде пайовим. Наприклад, є район, в районі створена кооперація, вони мають повне право мати свою ділянку на ринку».
Але де та ділянка? Згідно з державною цільовою програмою створення оптових ринків, передбачалося надання державної підтримки разом із створенням сприятливих умов для залучення інвестицій, зокрема, шляхом спрощення процедури виділення земельних ділянок. Проте, за словами чиновників, на сьогодні гостро стоїть питання саме з вибором земельної ділянки під будівництво ринку, яка б відповідала всім вимогам щодо його ефективного функціонування. 
Оптимальним вирішенням цієї проблеми, як повідомили «ЗК» в Головному управлінні агропромислового розвитку ОДА, було б розміщення ринку на території села Угорники Івано-Франківської міської ради на земельній ділянці, яка перебуває у постійному користуванні Івано-Франківського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук. З цього приводу ще голова ОДА Микола Палійчук звертався до Прем’єр-міністра (ще) Ю.Тимошенко, президента Української академії аграрних наук М.Зубця та голови Угорницької сільської ради Л.Атаманчук. Зокрема, у листі на адресу Прем’єр-міністра голова ОДА просив «погодити відчуження земельної ділянки Івано-Франківського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук площею 35 га в урочищі «Горби-3», з наступним включенням її в землі запасу Угорницької сільської ради, з якої 20 га виділити для будівництва регіонального оптового ринку сільськогосподарської продукції та 15 га – для потреб села Угорники».
Очікувалося, що рішення Кабміну, а відповідно й Академії аграрних наук, якій з січня минулого року  було заборонено відчужувати земельні ділянки без погодження з урядом, буде позитивним. Однак не сталося. З одного боку, уряд прийняв рішення про створення ринків, а з іншого боку, нічого не зробив для того, аби справа рушила з місця, принаймні в Івано-Франківську. Все, що маємо, – це листи…
На звернення голови ОДА Миколи Палійчука Українська академія аграрних наук лише констатувала:  «Кабінет Міністрів заборонив академії розглядати питання вилучення землі та майна із підпорядкованих їй господарств та установ без погодження із ним. Частина земель науково-дослідних установ становлять поля, які відносяться до особливо цінних земель. Їх вилучення для несільськогосподарських потреб не допускається. Стаття 149 Земельного кодексу України передбачає можливість вилучення землі виключно за згодою користувача».
А ось Івано-Франківський інститут агропромислового виробництва головною умовою передачі земельної ділянки забажав отримати дольову участь у будівництві оптового ринку. 35 га вони запропонували розділити наступним чином: 5 га — для індивідуального будівництва працівників інституту, 15 га (а не 20 га) для будівництва агроринку і ще 15 га — для потреб села Угорники.
І «Агроринок Беарс Івано-Франківськ», і Угорницька сільська рада з такою пропозицією погодилися.  
«Виділення земельної ділянки на території Угорницької сільської ради під будівництво оптового ринку сільськогосподарської продукції одностайно підтримано депутатським корпусом сільської ради, оскільки даний комплекс дасть можливість збільшити інвестиції в соціальну інфраструктуру села та забезпечити мешканців села роботою», — зазначає сільський голова Любов Атаманчук.
Проте Українська академія аграрних наук має свої зауваження: «В протоколі засідання загальних зборів працівників інституту зазначається, що на вказаній земельній ділянці розміщена меліоративна система. Наявна на ділянці меліоративна система є основними засобами, право власності на які регламентує Закон України «Про меліорацію земель». В переліку об’єктів, що можуть безоплатно передаватися із державної в комунальну власність, меліоративні системи відсутні». Для академії також не зрозуміла «мета і обґрунтовані розміри ділянки, що пропонуються до вилучення». А тому, «враховуючи викладене, академія в даний час позбавлена можливості винести на розгляд президії питання надання згоди на вилучення згаданої ділянки».
Ось так. А може, академія, як і інститут, не проти отримати свою частку?.. Словом, 35 га не оптом, а вроздріб...
Антін Тимура

А ТИМ ЧАСОМ
Вже кілька років на околиці одного з найбільших житлових мікрорайонів міста Львова – Сихова працює приватний ринок «Шувар». Вигоду від його функціонування оцінили всі: і покупці, які можуть купити продукти за нижчими, ніж у супермаркеті, цінами, і виробники сільськогосподарської продукції, в яких з’явилося облаштоване місце (раніше за торгові місця велися справжні «бої»), і навіть місцева влада, яка до того безрезультатно боролася, аби вулички міста постійно не перетворювалися на стихійні імпровізовані ринки, а відтак – розсадники антисанітарії. Тепер не тільки львів’яни, а й жителі навколишніх сіл та райцентрів переконались, що «затарюватися» вигідно саме в оптовиків: усі необхідні продукти можна купити значно дешевше, аніж на інших міських ринках та супермаркетах, які, до речі, й самі закуповують тут великі партії овочів та фруктів.
Функціонування оптового ринку, стверджують фахівці, – важливий чинник у формуванні цін на весь асортимент продукції в області. Львів’яни зуміли створити оптимальну модель реалізації сільгосппродукції. Є зиск з того, що ринок працює в цілодобовому режимі, («пік» торговельних операцій припадає на третю-четверту ранку), і влаштовує власників сільськогосподарської продукції, зацікавлених якнайшвидше реалізувати свій товар.
Категорія: | Додав: bond (12.08.2010)
Переглядів: 930 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]