Не стати жертвою гадюки
З настанням літа на території області почастішали випадки укусів зміями людей. Як повідомляє територіальне управління МНС в області, впродовж червня та початку липня до лікувальних закладів Івано-Франківщини з діагнозом «укус змії» госпіталізовано 18 осіб. На щастя, обійшлося без смертельних наслідків.
Найбільш поширеною серед плазунів на території нашої області є гадюка карпатська. Якщо вкусила гадюка, то на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних зубів (рідше одного) – кровоточиві ранки, віддалені одна від одної на 1-1,5 см. У місці укусу спершу відчувається сверблячка, а через 10-15 хв. починає розвиватися набряк, що досягає свого максимуму через 10-12 год. Пульсуючий біль у місці поранення, як правило, незначний, злегка можуть боліти лімфатичні вузли. Зазвичай, цими симптомами картина вичерпується, але в ряді випадків отруєння протікає важче. Хворий блідне, відчуває запаморочення, нудоту, страх. При особливо значних набряках можливе падіння артеріального тиску і знепритомнення. Територіальне управління МНС в області звертається до мешканців краю бути пильними під час відпочинку на природі, щоб уникнути біди. У "зміїній" місцевості фахівці радять носити щільне високе взуття, не намагатися впіймати змію, не влаштовувати нічліг біля колоній мишей-полівок чи інших гризунів та в хащах чагарнику, де любить полювати гадюка. Якщо ж зустрічі з гадюкою все ж таки уникнути не вдалося, слід пам’ятати, що при укусі змії категорично забороняється: - піддаватися паніці (Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Слід дихати повільно і глибоко); - накладати на уражену кінцівку джгут; - робити надрізи в місці укусу або припікати ранки; - вживати алкоголь; - займатися фізичною працею.
ЯК ДІЯТИ, ЯКЩО ВКУСИЛА ЗМІЯ: - протягом 5–10 хв., злегка закусивши зубами шкіру, енергійно відсмоктувати отруту з ранок, спльовуючи кров. Рот при цьому бажано періодично прополіскувати водою. Якщо до цього заходу вдатися не пізніше 3-5 хв. з моменту укусу, то можна видалити до 40% отрути. Але в ротовій порожнині не повинно бути ранок і каріозних зубів; - продезинфікувати ранки (йодом, одеколоном, горілкою тощо); - зняти з ураженої кінцівки обручку, браслети, щільний одяг і взуття; - по можливості багато пити. У перші дві години після укусу варто вжити не менше 3-4 літрів рідини (молока, води, неміцного солодкого чаю); - переміститися, якщо є можливість, у прохолодне затінене місце. Здійснювати тривалі переходи по жарі небажано і небезпечно; - бажана іммобілізація (знерухомлення) ураженої кінцівки для зменшення дренування отрути лімфатичною системою; - хворого варто доставити в найближчий лікувальний заклад, де йому нададуть кваліфіковану медичну допомогу і введуть протиправцеву сироватку; - якщо ви знаходилися за кермом автомобіля, не намагайтеся вести машину самостійно, тому що після укусу з'являється запаморочення, що може призвести до аварії.
|