Щоб слово «будівельник» у всі часи звучало гордо
Цієї неділі за традицією відзначатимуть свій професійний день представники будівельної галузі. Будівельники належать до найбільш мирних професій на землі. І незважаючи на економічні кризи різних часів, вони продовжують споруджувати житло, соціальні об’єкти, продовжують дарувати людям новосілля…
За даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області, в останні 10 років в Івано-Франківську спостерігалася позитивна динаміка введення в експлуатацію житла (за винятком кризового 2008 року). Протягом 2002-2012 рр. на території Івано-Франківської міської ради введено в експлуатацію 1726,5 тис. м2 житла. Найвищий показник досягнуто у 2011 році, коли було введено рекордну кількість загальної житлової площі – 297,15 тис. м2. Правда, у 2012 році відбулося незначне зниження будівельної активності. В Івано-Франківську та селах, підпорядкованих міській раді, прийнято в експлуатацію 209,5 тис. м2 загальної площі житла, у т.ч. у сільській місцевості – 55,9 тис. м2 житла, або 26,7% загального обсягу. Порівняно з 2011 р. обсяги введеного житла зменшились на 29,5%. Дещо скоротилися обсяги будівництва і в нинішньому, 2013 році. Так, у І півріччі в Івано-Франківську та селах міської ради за січень–березень прийнято в експлуатацію 31,1 тис. м2 загальної площі житла, у т.ч. у сільській місцевості – 6,5 тис. м2 житла, або 20,9% загального обсягу. Порівняно з відповідним періодом 2012 року обсяги житла, прийнятого в експлуатацію, зменшились на 52,4%, зокрема, у сільській місцевості – на 65,9%, в обласному центрі – на 46,8%. Із об’єктів соціальної сфери у I кварталі 2013 року прийнято в експлуатацію амбулаторно-поліклінічні заклади на 24 відвідувань за зміну, будинок культури на 240 місць. Також прийнято в експлуатацію ряд об’єктів та інженерних мереж, серед яких 8 офісних будівель; заклади торгівлі загальною площею 95 м2; дві станції технічного обслуговування автомобілів; потужності з оброблення молока рідкого і вершків; телекомунікаційні споруди тощо. І все ж Івано-Франківськ з-поміж обласних центрів вже з десяток років є одним з лідерів у будівництві, особливо житловому. А якщо порівняти його з обласними центрами Західної України, то таки саме наше місто утримує пальму першості. (Див. діаграму). Серед будівельних компаній обласного центру Прикарпаття варто відзначити ПП «Вамбуд», ПП «Ярковиця», ТОВ «Новітні енергетичні програми», «Будівельну компанію «Мельник», ТОВ «Галичинабуд», ТОВ «Будівельна компанія Трейдзахідбуд», «Будівельну компанію «Еспо», ТОВ «Cтаніславська торгова компанія», ВАТ «Житлобуд» та інші. Окремо ж слід сказати про «Будівельно-монтажну фірму «Івано-Франківськбуд», яка є «тріумфатором десятиріччя» серед будівельних фірм Івано-Франківська. Ця компанія – єдина серед будівельних організацій міста, яка будує, заселяє, експлуатує та обслуговує житлові будинки. У будівельників, як і в представників будь-якої іншої галузі, є чимало проблем. Але вони намагаються з ними впоратися, бо запит на житло, на дитячі садки і школи, на розважальні комплекси і виробничі потужності був, є і буде завжди – така парадигма нашого суспільного життя. І варто, щоб слово «будівельник» у всі часи звучало гордо. Наталка Стрілець
Коментар експерта
Зіновій Фітель, перший заступник міського голови Івано-Франківська: «Будівельна галузь Івано-Франківська демонструє все ж позитивну динаміку. Що стосується спорудження житла, то у світі вважається нормою будувати в рік на одного мешканця 1 квадратний метр. Тобто в нашому місті мало б будуватися щороку 220 тисяч квадратних метрів відновного житла. А ми будуємо 185-190 тисяч. Отже, наближаємося до європейських стандартів. Крім того, місто вкладає багато коштів у спорудження об’єктів соціального призначення. Однак без залучення коштів інвесторів – і державних, і приватних коштів – нам не обійтися. Хочемо також запровадити механізм фактичного, натурального так би мовити, розрахунку будівельників з містом. Раніше забудовники вносили переважно певні кошти або квадратні метри житла у фонд соціально-економічного розвитку міста. Тепер ми будемо пропонувати забудовникам робити внесок не грошима, а конкретними спорудами соціального призначення, як-от: амбулаторіями, спортзалами і т. д.».
|