На що сподіваються підприємці Нацбанк України провів чергове опитування щодо ділових очікувань підприємств у I кварталі 2013 року
Чергове щоквартальне опитування керівників підприємств про оцінку поточної та майбутньої ділової активності, інфляційних та курсових очікувань, змін економічної ситуації в Україні проведено в лютому 2013 року. Згідно з результатами опитування, оцінки респондентів щодо обсягів виробництва товарів та послуг в Україні в наступні 12 місяців зросли. Інфляційні очікування сягнули найнижчого значення за весь період проведення опитувань (тобто з 2006 року). Основним фактором, який обумовлюватиме підвищення споживчих цін, респонденти продовжують називати зростання витрат на виробництво.
Респонденти покращили оцінки поточного фінансово-економічного стану своїх підприємств, баланс між оцінками стану «добрий» та «поганий» становив 0,2% порівняно з (-2,8%) у ІV кварталі 2012 року. Частка респондентів, які сподіваються на покращення фінансово-економічного стану, суттєво збільшилася і становить 35,8% (зростання на 6,0 п. п.); зменшилася частка тих, хто очікує погіршення свого стану (до 8,9%, зменшення на 3,4 п. п.). Найбільш упевнено очікують покращення фінансово-економічного стану респонденти добувної промисловості, сільськогосподарських підприємств та переробної промисловості (баланси відповідей становлять 44,9%, 40,3% і 30,1% відповідно). Середні підприємства також мають вищі очікування. За оцінками респондентів, рівень залишків готової продукції знизився, що є свідченням перевищення попиту над пропозицією. Найбільш оптимістичні прогнози щодо загальних обсягів реалізації були в респондентів сільськогосподарських підприємств (баланс очікувань 50,4%), підприємств добувної (49,4%) та переробної промисловості (35,4%). Однак оцінки підприємств енерго- та водопостачання знизилися порівняно з попереднім кварталом. Щодо перспектив реалізації продукції на зовнішньому ринку, то порівняно з попереднім кварталом значно підвищилися та були найвищими оцінки в підприємств добувної промисловості (47,7%) та сільськогосподарських (29,0%), а також у малих підприємств (33,3%). Респонденти покращили очікування щодо перспектив розвитку своїх підприємств на другий квартал і до кінця року. Оцінки респондентів щодо покращення фінансово-економічного стану своїх підприємств та збільшення обсягів реалізації виробленої ними продукції в наступні 12 місяців визначили зростання Індексу ділових очікувань (ІДО) до 118,7% порівняно зі 114,3% у попередньому кварталі. Якщо конкретніше, то ІДО суттєво перевищує середній рівень у респондентів сільськогосподарських підприємств (131,6%) та добувної промисловості (131,1%). Малі підприємства мають значно стриманіші очікування: ІДО становить 113,5%. Водночас керівники підприємств очікують уповільнення зростання цін на товари і послуги, які вони купують, та на продукцію власного виробництва. Зростання виробничих витрат, на їхню думку, також уповільниться. Респонденти вважають, що найвпливовішими чинниками змін вихідних цін підприємств є зростання цін на енергоносії та на сировину і матеріали. За очікуваннями респондентів, у наступні три місяці потреба в позикових коштах зростатиме. Збільшилась кількість респондентів, які планують брати банківські кредити (до 43,4% порівняно з 42,4% у попередньому кварталі), залишається найбільшою частка тих підприємств, що планують брати банківські кредити в гривнях (83,3%). До речі, відсутність проблем із проведенням операцій з коштами, розміщеними на банківських рахунках, зазначали 94,8% респондентів.
Довідково: В опитуванні взяло участь 1 261 підприємство з усіх регіонів країни, що представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників.
P.S. Зазначені результати відображають лише думки респондентів – керівників підприємств України і не є оцінками НБУ.
P.Р.S. Звіт "Ділові очікування підприємств України” розміщено на сторінці Офіційного інтернет-представництва Нацбанку України.
|