Вбивчий відсоток Головний міліціонер Прикарпаття повідомив, що за перші три місяці ц. р. зареєстровано заяв і повідомлень про злочини і події на 30% більше, ніж за відповідний період минулого року. Кількість злочинів зросла на 9,6%, тоді як загалом по державі – на 25%. Їх розкриття на Івано-Франківщині, за словами генерала, «йде ліпше, ніж по державі» і становить 87,2% проти 77,7% загальноукраїнських. Водночас великою проблемою В.Варцаба назвав значне збільшення кількості вбивств на Прикарпатті. «У нас вбивства виросли на 1100 відсотків», – констатував він. Якщо в першому кварталі минулого року в області було скоєне лише одне вбивство, то цьогоріч вже 12, дев’ять з яких – на побутовому грунті. Всі вбивства, за словами начальника УМВС, розкриті, але проблема є і для її вирішення намічено низку заходів. Також в області зросла кількість злочинів з використанням зброї на 66,7%, проти людей похилого віку – на 60%, здійснених неповнолітніми – на 42,4. «Дуже і дуже слабкою» назвав начальник обласної міліції роботу з виявлення злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, та відзначив «великі упущення в роботі» по боротьбі з наркоманією. «Ви самі знаєте, що зараз в школах продають наркотики, на дискотеках. Практично ні одна дискотека не обходиться без наркотиків», – зазначив він. «Непочатий край роботи», вважає начальник УМВС, і в сфері боротьби з економічною злочинністю.
«Вивертання» відділів Генерал Варцаба розповів, що для поліпшення роботи міліції в області розроблена нова методика інспектування органів внутрішніх справ. Згідно з нею, щоп’ятниці керівники галузевих служб УМВС з одним-двома своїми працівниками виїжджають в один із районних чи міських відділів і, сказав він, «якщо грубо, вивертають весь райвідділ, все, що тільки можна». Начальник обласної міліції особисто виїжджатиме в район, зустрічатися з головами РДА і райради, прокурором району і таким чином з’ясовувати, яка існує взаємодія між органами влади і внутрішніх справ. Після цього він особисто здійснюватиме прийом громадян, щоб знати, що про міліцію кажуть люди, зробити відповідні висновки та намітити шляхи для усунення недоліків. Пан Варцаба практикував таку форму роботи раніше і стверджує, що «це давало дуже великий ефект». Крім того, для покращення роботи міліції керівництво обласного УМВС планує запровадити анонімне анкетування громадян щодо роботи правоохоронців та їхнього ставлення до людей, а також анкетування працівників міськ- і райвідділів щодо роботи їхнього керівництва. «Не хочу ревізувати ту ситуацію, яка була раніше, але було сказано у нас в міністерстві звільняти нерадивих працівників міліції», – наголосив генерал. Мовляв, щоб не було, наприклад, такого, коли працівники ДАІ не пропускають жодної машини, а всі люди кажуть, що вони збирають гроші кудись наверх. «Тепер не треба збирати гроші нікому», – запевнив В.Варцаба, додавши, що «буквально на тому тижні було звільнено чотирьох працівників ДАІ». Начальник прикарпатської міліції сказав, що відкидає практику, коли нові керівники обласних управлінь міняють всіх заступників і керівників міськрайвідділів. «Я не прихильник цього. І взагалі вважаю, що це дуже згубна практика», – запевнив генерал. «Тому я сказав всім, що я нікого з собою не везу і звільняти нікого не буду. Але хто не буде працювати, хто буде ледацюга – звільню не задумуючись», – додав він. В.Варцаба також наголосив, що за зростання статистики про злочинність сварити тепер не будуть. А як на Заході треба реєструвати все, з чим тільки люди звертаються, незалежно від того, розкриється воно чи ні. «Тобто ми повинні повернутися лицем до громадян», – підсумував В.Варцаба.
На контролі Всі резонансні справи В.Варцаба тримає на особистому контролі. Відповідаючи на запитання журналістів, він повідомив, що для розслідування таких злочинів створені слідчо-оперативні групи (СОГ), які тільки ними й займаються. Відповідно, у кожній з таких справ є серйозні напрацювання. Зокрема, за підозрою у вбивстві надвірнянського бізнесмена Володимира Олійника, що було скоєне 19 лютого, затриманий громадянин, якому пред’явлено звинувачення. Він зараз перебуває в СІЗО під слідством. Затриманий був за водія. А особу того, хто стріляв, встановлено, як висловився генерал, на 95-97%. Також правоохоронці встановили замовника вбивства. Вони обидва – кілер і замовник – нині за межами України. Жорстоке побиття наприкінці березня редактора «Коломийського вісника» Василя Дем’яніва також розслідує спеціально створена СОГ з восьми осіб – працівників карного розшуку області та Коломиї. Причому франківські слідчі з цієї групи весь час перебувають в Коломиї і будуть там доти, поки злочин не буде розкрито.
Жодної політики Також генерал Варцаба побіжно відповів на запитання про його «непорозуміння з законом» п’ятирічної давності, через які він поїхав до Росії. Наголосивши, що розповідати деталі тієї історії йому неприємно, він все ж сказав: «Стояло питання, як зазвичай у нас роблять: треба накопати. З нашої області (Закарпаття – ред.) були люди, які потім керували державою. Хотіли, щоб я виступив на телебаченні в ті часи. Я сказав, що я приймав присягу, я захищаю людей, я боровся все життя з злочинністю, 30 років, і в ніякі політичні ігри гратися не буду. Сказали: добре, ти пошкодуєш...» Словом, на переконання генерала, він потерпів «ні за що, ні про що». І, як можна судити з його слів, й надалі дотримуватиметься своєї лінії: «Міліція приймала присягу на вірність народу. І ніякої політики не повинно бути... Наше завдання – це попередження, виявлення і розкриття злочинів. Оцим мають займатися правоохоронні органи». Тарас Ткачук