Субота, 27.04.2024, 06:35
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[65]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли »

Ярослав БАРТКІВ, голова Асоціації працівників будівельної галузі: «Будівельна галузь – бюджетоутворююча, і міська влада повинна з цим рахув
06.08.2010, 14:11
– Пане Ярославе, чотири роки працює в Івано-Франківську Асоціація працівників будівельної галузі. Здається, це дещо феноменальна організація, аналоги якої навряд чи вдасться знайти в інших обласних центрах. Чим було викликане її створення і чи досягнуто мети?
– Так на той час склалася ситуація. Івано-Франківськ ще кілька років тому сам був феноменальним містом, в якому випереджаючими темпами розвивалося будівництво житла. Ми весь час були другі, а інколи й перші, після Києва за ростом забудов. І пояснювалося це тим, що в нашому обласному центрі появилося чимало вільних ділянок під забудову, адже місто вивільнялося від військових містечок, посилено розвивалося у зв’язку з тим, що пріоритетом у розвитку Прикарпаття був визначений туризм, а ще й тому, що тисячі наших краян-заробітчан інвестували у першу чергу в житло, щоб мати надійний дах над головою.
На початку 2000-х міська влада створила преференції усій місцевій будівельній галузі, що посприяло розвитку десятків будівельних компаній і фірм – більших і менших, які справді шаленими темпами будували, і в першу чергу – житло. Однак виникали у забудовників і проблеми, які самотужки вирішити неможливо. Зокрема, проблеми з виділенням землі під забудову. Причому це стосувалося не лише дій виконавчого комітету, а й депутатського корпусу міста. Через те й згуртувалися в асоціацію. Крім того, проблеми виникли із формуванням фонду соціально-економічного розвитку міста. Нинішній мер і його команда, прийшовши до влади, запропонували забудовникам певні відрахування у цей фонд. Це нормально. І ми з цим погоджувалися, проте для того, щоб не загубити галузь, варто було, на нашу думку, узгодити прийнятний коефіцієнт таких відрахувань, щоб і містові користь була, і будівельні компанії мали змогу оптимально розвиватися. Адже треба врахувати, що будівельна галузь в Івано-Франківську – бюджетоутворююча, майже 50 відсотків економіки міста працює на будівництво.
Власне, метою асоціації було захистити інтереси забудовників, яких в Івано-Франківську більш як півтори сотні, згуртувати їх, допомогти успішно і коректно вести свій бізнес. Вважаю, що цієї мети ми досягли. У нас, при такій солідній кількості будівельних фірм, практично нема конфліктів, а є здорова конкуренція. А також не було допущено жодного випадку невиконання своїх зобов’язань перед інвесторами, не було жодного горезвісного «Еліта-центру», як, скажімо, у Києві.
– Однак час від часу в місті виникає конфлікт інтересів забудовника і громади. Маю на увазі хаотичні і часто сумнівні з точки зору прав мешканців старих кварталів, а також архітектурних норм забудови, зокрема в центральній частині міста. Що ви скажете з цього приводу?
– Серед депутатів міськради – чимало забудовників. Через те ми намагаємося утримувати баланс інтересів. Ще коли створювали асоціацію, то домовилися працювати коректно стосовно до громади, до нашого міста. Ми навіть зробили таку публічну заяву, що члени асоціації відмовляються вести забудову на майданчиках, які належать до міжбудинкових територій. На жаль, випадки ігнорування інтересів мешканців, коли фундамент нової багатоповерхівки закладається ледь не на дитячому майданчику, трапляються. Але можу сказати, що всі, хто є членами нашої асоціації, такого не допускають.
– Які тенденції спостерігаються сьогодні на будівельному ринку Івано-Франківська? Наскільки позначилася на ньому криза?
– Зрозуміло, що на будівельниках криза дуже позначилася, багато фірм змушені були на деякий час згорнути роботи. Але вже восени минулого року, та й тепер помічаємо пожвавлення. Кожна компанія виходить з кризи по-своєму: дехто зберіг довіру клієнтів, дехто робить акцент на високій якості або на новітніх технологіях. Щоб вижити в кризу, треба будувати, як то кажуть, про запас, на майбутнього покупця. Треба, щоб була широка пропозиція. А потреба є! Щороку в Івано-Франківську мало б будуватися до 300 тис. квадратних метрів житла. А споруджується лише 150-160 тисяч. От у 2009 році, наприклад, здано в експлуатацію 176 тисяч.
– Що, на вашу думку, потрібно, щоб задовольнити попит?
– Треба будувати. І необхідно, щоб місцева влада всіляко сприяла і підтримувала забудовників. На жаль, антикризова програма, яка була прийнята в місті, носила декларативний характер, що негативно позначилося на будівельній галузі зокрема. А це тому, що міська рада занадто заполітизована. Кожен депутат виконує вказівку свого партійного боса, а не дбає про те, що справді потрібно громаді. Думаю, що й прийдешні місцеві вибори, на яких виборцеві свою волю диктуватимуть партії, не змінять ситуацію. 
– Ви маєте на увазі те, що в місті існує проблема з виділенням землі під забудову? До речі, чому не прижилися в Івано-Франківську земельні аукціони?
– Виділення землі повинно бути різнопланове. Я, скажімо, проти того, щоб ділянки продавалися тільки з аукціону, як диктує закон. Маємо сумний приклад аукціонного продажу землі на Калуському шосе. Минуло вже кілька років, як відбувся аукціон, на якому велика земельна ділянка була продана одній київській компанії. І що з тією землею сьогодні? Нічого не будується, не створено робочих місць. А гроші, які тоді надійшли в міський бюджет, давно проїли. 
Вважаю, що раціональним є виділення землі в оренду. І взагалі місцева громада має вирішувати, як розпоряджатися земельними ділянками.   
– Що хотіли б побажати прикарпатським будівельникам напередодні їхнього професійного свята?
– Найперше хочу щиро поздоровити всіх, хто споруджує, творить, дарує людям найнеобхідніше – комфортне житло. Бажаю всім будівельним компаніям надійності, стабільності, досягнень на благо рідного міста і нашої держави. 
Інтерв’ю записала
Наталка Стрілець


МОВОЮ ЦИФР:

- Понад 113 млн. грн. – таку суму освоїли будівельні компанії Івано-     
     Франківська у першому півріччі 2010 р.
- 62% – частка Івано-Франківська в загальнообласному обсязі
     будівельних робіт.
- 88,6% – частка нового будівництва, реконструкції та технічного
     переозброєння від загального обсягу будівельних робіт.
- 33,7% – відставання від рівня будівництва I кварталу 2009 р.
- 16-те місце займає Івано-Франківщина за обсягами будівництва серед   
     регіонів України з часткою 1,3%.
За інформацією Головного управління статистики в Івано-Франківській області
Категорія: | Додав: bond
Переглядів: 1016 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]