Як згадують городники-старожили, колорадські жуки з’явилися на Прикарпатті в 60-х роках. У деяких селах школярам, які допомагали сапати картоплю на колгоспних полях, навіть обіцяли винагороду тому, хто знайде жука першим. Люди тоді вже чули про смугастого ненажеру, що люблять хрумати картоплю, але бачили його тільки на малюнку на сірникових коробках. Знайти його тоді було великою удачею. За кілька років жука вже не тільки знали «в обличчя», а й почали боротьбу з ним. Його збирали вручну і заливали гасом, обприскували настоєм горіхового листя та цибулиння. Але ці способи не діяли. Жук виявився надто плодючим і швидко поширився по території Прикарпаття.
П’яні картоплежери – Пам’ятаю, картоплю раніше підгортали, коли вона вже була високою, по коліно. Брали із собою відерце і струшували туди жуків. У той час їх стільки не було, як тепер, – згадує пані Анастасія із села Підгір’я Богородчанського району. – Картоплю копали в жовтні, вже холодно було, але вона ще навіть не сохла – стоїть собі зелененька! А зараз до вересня всі стараються викопати урожай, а то як не дощ заллє, то посохне так, що корча не знайдеш. Чи клімат так змінився, чи сорти інші, чи так на неї отрута впливає, що нею жуків кропимо... – Дуже важливо вчасно обприскувати рослини. Адже, згаявши кілька днів, можна втратити урожай, – каже фахівець із насіння Надія Рудницька. – Крім того, потрібно правильно вибрати час для обробки. Так, удень, під сонцем, препарат швидко випаровується, втрачаючи свою дію. Неефективне обприскування рослин і перед дощем. Не слід забувати про засоби особистого захисту: окуляри, рукавиці, респіратор. Франківчанка Олена пригадує, що, коли вперше побачила жуків на своєму городі, подумала, що то навмисне хтось висипав їх із поїзда (вона мешкає поруч із залізницею). Жінка пам’ятає, як усі селяни збирали їх із кожного стебла картоплі. Потім душили і топили їх у гасі. Коли колорадські жуки тільки почали з’являтися на городах, ніхто не знав, як захистити овочеві культури. Дехто навіть пробував їх сп’янити. – Ми кропили їх горілкою, – ділиться досвідом бабуся Ліда. – Вони одразу ніби падали, а тоді вже п’яні вилазили на стебла і знову гризли їх. Проти жуків люди також застосовували різні настоянки з полину, листя грецького горіха, лушпиння цибулі, махорки, бадилля помідорів, часнику... Усе це витримували у воді до десяти діб, щоб отримати насичений розчин.
Не гинуть через імунітет За останні роки у комах виробилася стійкість до отрути, якою люди їх намагаються знищити. На деякі препарати пожирачі картоплі вже навіть не реагують, тож і подвійна доза не допомагає. Але на українському ринку періодично з’являється велика кількість нових засобів, завдяки чому стійкість до отрути знижується, кажуть фахівці. Серед найефективніших препаратів, які рекомендують продавці, – «Антиколорад», «Конфідор Максі», «Антижук», «Дантоп», «Вітал», «Бомбардир», «Лідер». За вмістом діючої речовини менш шкідливими для організму людини вважаються «Актара», «Ратибор», «Жукомор». Обприскувати картоплю фахівці радять у суху безвітряну погоду. У спеку дія препаратів на комах значно послаблюється. Найкраще засоби захисту діють при температурі повітря не вище ніж 18-22 градуси.
Улюблене меню жука – Хоча їдять ці жуки практично все з родини пасльонових, скажімо, помідори чи картоплю, їх улюбленим продуктом є баклажани. Практично не існує таких сортів картоплі, яких би вони не їли, – каже агроном магазину «Дім, сад, город» Наталя. – Є лише один ефективний спосіб уберегти культуру від шкідників: перед посадкою потрібно обробити насіння протравником «Престиж», «Матадор» або «Шедевр». Ці препарати не накопичуються у бульбах, а йдуть по бадиллю. У такому разі картоплю не доведеться обприскувати взагалі. Але фахівець зауважує, що не можна обробляти бульби молодої картоплі, адже період розпаду даних препаратів становить 70-75 днів. Так, як написано Люди купують пакетики з отрутою на базарі чи в магазині. Вони розпитують продавців про застосування, норму, ефективність. Але часто, щоб забезпечити кращий результат, збільшують дозу. – І дуже помиляються, думаючи, що жуки швидше виздихають, – застерігає агроном Наталя. – Так можна і картоплю спалити, і самому отруїтися. Тому фахівець радить розводити діючу речовину в таких пропорціях, як зазначено на упаковці.
Як борються в Європі Європейські фермери теж мають проблему з колорадським жуком. Однак там вона вирішується комплексно. Як розповідають фахівці, хімікати у країнах Європи ефективніші, ніж ті, що постачають в Україну з Китаю. Агроном Наталя каже, що там городники і фермери дуже скрупульозно ставляться до боротьби зі шкідниками. – У засобах масової інформації оголошують, у які строки потрібно провести обприскування. Робота виконується одночасно, – порівнює вона. – А в нас по-іншому: один господар потруїв жуків на своєму городі, а вони порозліталися на сусідські. А ще за кордоном до боротьби зі шкідливими комахами залучають фазанів, куріпок, які з’їдають жуків. Мар’яна Риндич
ГАЗДАМ НА ЗАМІОТКУ Його личинки загинуть, якщо злегка обпилити картоплю цементом або гіпсом. * * * Якщо картоплю обприснути розчином сечовини (100 г на 10 л води), то від цього загине більшість личинок жука, а рослини одержать позакореневе підживлення. * * * Ще для боротьби з колорадським жуком спробуйте застосувати відвар із конопель. Для цього візьміть 100 г свіжих рослин у фазі цвітіння, подрібніть, залийте 2 л води і кип’ятіть 5-10 хв. Отриманий концентрований відвар (200 г) розведіть у 10 л води і обробіть ним картоплю. Жуки повинні від цього загинути, а запах коноплі відстрашуватиме нових жуків. * * * Спробуйте вигнати з городу жука за допомогою настою з коріння оману. Візьміть 150 г подрібненого коріння, кип’ятіть у 10 л води і настоюйте протягом доби. Картоплю обприскуйте у суху погоду. * * * Можна «потоваришувати» картоплю з квасолею. Садіть вперемішку рядок картоплі, рядок квасолі (не виткої, а кущової). Ростуть ці дві культури, не заважаючи одна одній. А жукові таке сусідство не до смаку. Подрібнене бадилля після збору врожаю перекопайте як зелене добриво, бо воно є багате на азот. * * * Між картоплею добре садити горох. У ньому і тільки у ньому живе і розмножується корисна комаха богомол. Як справжній хижак нападає він на свою жертву, а нею може бути і личинка, і дорослий колорадський жук. Богомол навіть може наздоганяти жуків на льоту. * * * Пахучий тютюн настільки приваблює колорадського жука, що зара