Середа, 15.05.2024, 10:30
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
[356]
Пошук
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті »

Коляда на Майзлях
«Це свято духовне вдалося!» – радісно ствердив по завершенні концерту правлячий єпископ Івано-Франківської єпархії УГКЦ Володимир Війтишин. Адже відгукнулися та приїхали поколядувати на Майзлях півсотні колективів з Івано-Франківської області та нашого міста, зауважив владика. Він викликав бурхливі оплески, сказавши, що фестиваль мусить стати постійним, «бо це вже заборонити не можна». Такої ж думки був і міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус. «Тут є непроста ситуація, багато хто говорить, що ми маємо вибори без виборів, – сказав він. – Але сьогодні Франківськ, Івано-Франківська область разом з вами зробила вибір, ще раз підтвердила український вибір. Поки буде українська пісня, молитва на українській мові, український прапор, герб, українська традиція – і українці будуть, і Україна буде, незважаючи ні на які вибори». Також він підкреслив, що Монастир ОО Василіян сьогодні є справжнім духовно-культурним центром і треба низько вклонитися і монахам, і мирянам, які зорганізували це величне дійство.
Концерт був справді гарний, барвистий. А виплели це звукове полотно 22 колективи. Це були переважно церковні хори, як-от «Воскресіння» з Крилоса (Галицький р-н), дитячий хор «Істина» з Долини, «Благовіст» з села Липівка (Тисменицький р-н), «Felicio» з Надвірної, «Світло Тавору» з Коломиї. Властиво, гала-концерт відображав усю програму фестивалю: виступали тут і професійні, і аматорські колективи, дитячі і дорослі, виконували і прадавні колядки, і найсучасніші, народні і авторські. Славили народженого у вертепі не лише дзвінкими голосами, величали предвічного Бога і на бандурах, скрипках, флейтах і навіть трембітах. Показували й вертепні дійства. Концерт продемонстрував, якою багатою й неповторною є українська коляда, як багато маємо цих скарбів, наскільки по-різному може звучати та ж сама колядка у вустах різних колективів, в різних інтерпретаціях, виблискуючи щоразу новими барвами. Могутнім, величним і незвичним було звучання зведених хорів. А коли всі присутні хори об’єдналися в один, у багатоголоссі, прославляючи Бога, наче справді злились небо і земля.
Здається, коляда – то старе, як світ. Тому й влаштувати свято коляди не виглядає особливим новаторством в регіоні, де колядували споконвіку. Але чомусь щойно цього року в Івано-Франківську було зорганізовано фестиваль колядок.  Маємо цікавий прецендент: організатором великого культурного дійства став івано-франківський монастир отців Василіян УГКЦ, а не світські «культурні» структури, причому велике свято обійшлося малими коштами. Фестиваль був цілком демократичним, зокрема і тому, що відбувався у храмі, і вхід був вільним. Таким чином, на кожному концерті у храмі було велелюдно, а багато хто не пропустив жодного фестивального концерту.
Кажуть, на Майзлях – східній робітничій околиці Станиславова – жили колись направду побожні люди. Вони повністю своїм коштом і своєю працею звели церкву Царя Христа. Це найоригінальніший за архітектурою храм у нашому місті. А відтепер церква на Майзлях буде мати ще одну родзинку: чудовий фестиваль коляди. І соромно відтепер буде тим мешканцям Станиславова, хто знає тільки перший куплет колядки «Нова радість стала»…
Анна Кирпан
Категорія: | Додав: bond (28.01.2010)
Переглядів: 848 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]