Субота, 20.04.2024, 11:40
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Пошук
Календар
«  Листопад 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Архів записів
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2013 » Листопад » 21 » СПОРТ
10:23
СПОРТ
Тернисте поле професійного футболу
На Прикарпаття прагнуть повернути «гру мільйонів»

Вже другий рік Івано-Франківщина живе без професійного футболу. Хоча ще порівняно недавно хизувалася тим, що має найширше представництво у турнірах під егідою ПФЛ. Лише в обласному центрі було три команди! Загалом за часів Незалежності  честь Прикарпаття відстоювало одинадцять колективів з семи міст.
Нещодавно обласна федерація створила робочу групу, яка повинна надати свої пропозиції щодо повернення місцевого футболу до когорти професіоналів. Її поява співпала у часі з перестановками в обласній держадміністрації. І хоча це простий збіг обставин, не виключено, що саме новому керівництву ОДА доведеться вирішувати згадану проблему. Якщо, звісно, воно вважатиме її актуальною…

Парадокс, проте останні професійні клуби на Прикарпатті зникли тоді, коли, здавалося, найгірше вже позаду. На Бурштинській ТЕС, яка опікувалася футболістами місцевого «Енергетика», загосподарював відомий своєю любов’ю до «гри мільйонів» ДТЕК, а в Івано-Франківську виношували спільні плани зі «Скорзонерою».
Спершу, як грім серед ясного неба, з’явилася заява ДТЕК, в якій стверджувалося, що багатомільйонні вливання у футбольний клуб є безвідповідальними: «Керівництво ФК звернулося до ДТЕК із проханням про фінансову допомогу у розмірі 8,759 млн. грн. на один тільки 2012 рік. При тому, що весь бюджет міста Бурштин складає 9,3 млн. грн., а бюджет розвитку міста – лише 604 тис. грн.». Відтак «Енергетик» викинув білий прапор і був виключений із змагань через неявки на матчі.
«Прикарпаття» ж втратило місце у ПФЛ через відсутність атестації. «Незважаючи на неодноразові звернення Атестаційного комітету ФФУ, керівництво клубу ігнорувало вимоги системи атестації. Жодного документа з п’яти критеріїв Положення про атестацію клуб не представив, хоча мав це зробити до 31 березня 2012 р. Процедура атестації в Україні завершена 31 травня, про що поінформоване УЄФА», – такими були основні тези листа за підписом тодішнього першого віце-президента ФФУ Сергія Стороженка на ім’я президента ПФЛ Мілетія Бальчоса, який клопотав про включення «Прикарпаття» до числа учасників наступної першості (лист ПФЛ датувався 27 червня).
Ми недаремно пригадали історії зникнення «Прикарпаття» і «Енергетика». Вони дуже промовисті. Сьогодні, щоб виступати на професійному рівні, потрібні не тільки серйозні кошти, але й дотримання нормативних вимог ФФУ. Варіанти появи команд з нізвідки на кшталт «Чорногори» та «Факела» вже не актуальні. До речі, термін подачі заявок на сезон 2014-15 рр. сплив півтора тижні тому, 11 листопада. Як повідомили в ІФФФ, жоден з клубів Івано-Франківщини не виявив бажання перейти під егіду ПФЛ.
Воно й не дивно, якщо зважити на «ціну питання». Друга професійна ліга вже не така, якою була за часів нашого найбільшого представництва у ній. Це у 2000-05 рр. команди Івано-Франківщини, маючи по 5-6 команд, рідко полишали межі області. Та й ті нечасті вояжі були до сусідніх Львівщини, Тернополя, Чернівців…
В поточному сезоні всі 19 команд ешелону об’єднані в один турнір. Більшість з них базуються за тисячі кілометрів від Прикарпаття. За витратами на відрядження клуби 2-ї ліги, не виключено, переплюнуть своїх колег з першої (там виступає 16 команд). Зважаючи на те, якими темпами нині в Україні закриваються професійні клуби, влітку ПФЛ цілком може забракнути команд на два дивізіони. «Рештки» можуть зібрати в одну лігу з поділом на територіальні групи.
Тож теоретично Івано-Франківщина за умови відродження професійної команди може повернутися одразу у першу лігу. В обласній федерації футболу стверджують, що робоча група, яку очолив президент бурштинського «Енергетика» Мирослав Лотоцький, не має на меті реанімувати якийсь конкретний колектив. Мова йде просто про створення команди, сформованої на власних вихованцях, з реальним бюджетом і такими ж цілями. Де вона базуватиметься, вирішуватимуть ті, хто її фінансуватиме.
На Івано-Франківщині вже робили спроби навести лад у футбольній господарці. В 2003-му, приміром, голова ОДА Михайло Вишиванюк власноручно розділив дохідну частину бюджету ФК «Прикарпаття» між кількома потужними підприємствами. Левова частка дісталася калуському «Лукору». Та якщо «лукорівці» впродовж трьох років сумлінно тягли свого воза, то інші розпорядження губернатора просто проігнорували або ж обмежилися відписками. Змусити бізнес тратитися на те, що йому не цікаво, вкрай важко…
Можна пригадати і недавню історію з «Скорзонерою». В угоду з інвестором франківські депутати спробували, як казав один з колишніх спікерів Верховної Ради, «впихнути невпихуєме»: мільйони – на футбольний клуб, десятки мільйонів – на добудову стадіону, сотні – на довколишню інфраструктуру. Хоча в даній ситуації «мухи і котлети» вартувало б розділити. Інакше не бачити франківцям футболу ще дуже довго…
Футзальний «Ураган» та баскетбольна «Говерли» промовисто доводять, що на Івано-Франківщині можуть втілюватися успішні спортивні проекти. Правда, для їх реалізації потрібен реальний, а не віртуальний бюджет, за яким звикли жити прикарпатські «профі» від футболу. Жити від матчу до матчу, з  року в рік. А що в результаті? Пустка…
Всі професійні команди Івано-Франківщини
21 «Прикарпаття»/«Спартак» Івано-Франківськ (1992-2012)
14 «Енергетик» Бурштин (1998-2012)
11 «Нафтовик» Долина (1997-2008)
10 ФК «Калуш» (1995-2005)
5 «Хутровик» Тисмениця (1993-97), «Техно-Центр» Рогатин (2000-05), «Чорногора» Івано-Франківськ (2001-06)
3 «Факел» Івано-Франківськ (2004-07)
2 «Покуття» Коломия (1996-98), «Прикарпаття-2» Івано-Франківськ (1999-2001)
1 «Бескид» Надвірна (1993-94)
Примітка. Вказано кількість сезонів і роки виступів команд на професійній арені.


Спортивну добірку підготував Володимир ГОРОЩАК

Переглядів: 726 | Додав: bond | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]