ОЛІМПІАДА
Медаль під завісу Ігор
Її здобула для Прикарпаття франківська спринтерка Христина Стуй

Олімпіада в Лондоні для української збірної була п’ятою за ліком. Вп’яте свою міні-делегацію випроваджувала на Ігри й наша область.
В олімпійській збірній нараховувалося шестеро прикарпатських  спортсменів, двоє з яких – борці Роман Гонтюк та Василь Федоришин вже спізнали смак олімпійських нагород. Ми мали всі підстави розраховувати на продовження медальної історії…

Романа Гонтюка визначили прапороносцем олімпійської збірної України. Чотири роки тому у Пекіні саме надвірнянець розімкнув коло невдач «жовто-синіх», відкривши лік нашим медалям. В Лондоні 28-річний дзюдоїст також змагався одним з перших. Проте цього разу нашого земляка очікувало фіаско. Він поступився вже у стартовій сутичці.
Зауважимо, що в міжолімпійський цикл Гонтюк перейшов у важчу категорію. До того ж пережив складну травму. Однак, коментуючи за гарячи слідами свою поразку, Роман був категоричним: «Можна скаржитися на невдалий жереб, необ’єктивність арбітрів, але коли ти хочеш на п’єдестал, потрібно перемагати і суперника, і суддів, і насамперед себе».
Провал Гонтюка для прикарпатців став другим лондонським розчаруванням. Перше довелося пережити після завершення командних змагань зі спортивної гімнастики у чоловіків. Українська команда, в складі якої виступав калушанин Віталій Наконечний, виборола «бронзу». Однак після протесту японців, українців «відсунули» на четверту позицію. Згодом Віталій, який під час Ігор відсвяткував свій 26-й день народження, вийшов у фінал індивідуальних змагань у вправах на коні, де посів шосте місце.
На двох дистанціях стартував в Лондоні 23-річний плавець з обласного центру Олександр Ісаков – 100 та 200 метрів на спині. Втім, як і чотири роки тому в Пекіні, продемонстровані результати не дозволили йому кваліфікуватися бодай у півфінал.
Натомість одним з героїв Ігор стала 24-річна франківська спринтерка Христина Стуй. Вихованка Дмитра Яремчука вперше потрапила до олімпійської команди ще в Пекіні. Але тоді вона, як і Ірина Шепетюк з Коломиї, так і не вийшла на старт змагань. Цього разу Стуй змагалася в двох дисциплінах – 200-метрівці та естафеті 4х100 метрів. Першу – здолала з власним рекордом (22,66), що дозволило вийти у півфінал. Другу…
Вже кілька олімпійських циклів жіноча естафетна збірна України наступала на п’яти кращих спринтерських квартетів у світі. Однак матеріалізувати свій потенціал «жовто-синім» не вдалося ні в Афінах, ні у Пекіні. Торік наша команда (в її складі також була Стуй) нарешті виборола «бронзу» чемпіонату світу. Проте, на європейському чемпіонаті-2012, що передував стартам у Лондоні, українки… не фінішували через помилку при передачі естафетної палочки.
Хвилювань було багато, однак у вирішальну мить все пройшло так, як треба. Стуй, яка зазвичай біжить естафету останньою, тренери перемістили на другий етап. Спортсменка виконала свою роботу на «відмінно». Як і її партнерки – Олеся Повх, Наталія Ремень та Єлизавета Бризгіна. З національним рекордом (42,04) наші дівчата зійшли на третій щабель п’єдесталу.
Медаль Христини Стуй стала п’ятою для прикарпатців за часів незалежності. Цікаво, що до цього нагороди здобували винятково чоловіки. Медальну естафету у 2000 році розпочав коломиянин Андрій Федчук, життя якого трагічно обірвалося у 2009-му, а продовжили надвірнянець Роман Гонтюк і калушанин Василь Федоришин. Так що Стуй принесла першу медаль для обласного центру.
У Лондоні Василь Федоришин змагався в передостанній день турніру. Однак, як і Гонтюк, титулований спортсмен вибув вже після першого раунду. Дещо довше вдалося затриматися в турнірній сітці ще одному борцю вільного стилю з Калуша, 22-річному дебютанту Ігор Андрію Квятковську. Проте й він зупинився далеко від «призів».